Designing multispecies city tools: Exploring cohabitation with community animals in Turkey
Çok türlü şehir araçları tasarlamak: Türkiye'de topluluk hayvanlarıyla birlikte yaşamı keşfetmek
  1. Tez No: 964755
  2. Yazar: SENA CUCUMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Science and Technology, Industrial Design, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Tasarımcılar olarak hayvanlarla birlikte nasıl bir arada yaşam ve çok türlü adalete odaklı şehirleri birlikte tasarlayabiliriz? Hayvan-Bilgisayar Etkileşimi ve İnsan-Bilgisayar Etkileşimi alanları giderek artan bir şekilde hayvan refahına ve çok türlü etkileşimlerde hayvanların aktif katılımına yönelik adalet odaklı bir tasarım gündemine odaklanmaktadır. Kesişimsel araştırma alanlarında geliştirilen adalet odaklı yaklaşımlar ile Hayvan-Bilgisayar Etkileşimi, İnsan-Bilgisayar Etkileşimi, Bilgisayar Destekli İşbirlikçi Çalışma ve İnsan-Ötesi araştırmalarından beslenen bu tez, tasarımcıların çok türlü etkileşimler için adalet odaklı ilişkilenme biçimlerini ve kuramsal yöntemleri somutlaştırarak ve tasarım bilgisi yoluyla keşfetmelerini amaçlamaktadır. Şehirlerde bağımsız olarak yaşayan ve toplum tarafından bakımı sağlanan sokakta yaşayan hayvanlarla çoktürlü ortak yaşama odaklanan bu çalışmalar, sokakta yaşayan hayvanları ve farklı insan aktörleri tasarım alanına aktif biçimde davet ederek, çoktürlü adalet odaklı bir şehir tahayyül etmeyi ve birlikte inşa etmeyi amaçlamaktadır. Bu süreçte, tür içi ve türler arası güç hiyerarşilerini, çoktürlü ilişkiselliği ve karşılıklı bağlılıkları ve hayvanların tasarım sürecine adil katılımını yeniden düşünmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
How can we, designers, seek ways to co-create cohabitation and multispecies justice-oriented cities with animals? The emerging fields of Animal-Computer Interaction (ACI) and Human-Computer Interaction (HCI) increasingly focus on designing for animal well-being and active participation in multispecies interactions. By building on the previous justice-oriented approaches in intersectional research fields, HCI, ACI, Computer Supported Collaborative Work (CSCW), and More-than-Human (MtH) research, this thesis explores opportunities for designers to broaden their approach to designing justice-oriented entanglements for multispecies interactions by materialising theoretical methods and approaches through designerly ways of knowing. With a focus on multispecies cohabitation with community animals who independently live in the urban spaces and are cared for by the community, the studies actively invite community animals and diverse human actors into the design spaces to imagine and co-create a multispecies justice-oriented city, rethinking the power hierarchies in intra- and interspecies relations, multispecies relationality and interconnectedness, and equitable participation of animals in the design process.