Okul müdürlerinin kapsayıcı liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between inclusive leadership behaviours of school principals and teachers' organizational happiness levels
- Tez No: 964774
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, Bursa ilinde devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre okul yöneticilerinin kapsayıcı liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemi içinde ilişkisel model ile desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Bursa ili Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım ilçelerine bağlı resmi okullarda tüm kademelerde görev yapan toplam 386 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Kapsayıcı Liderlik Ölçeği”ve“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri analiz edilirken betimsel istatistik, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Spearman Korelasyon Analizi ve regresyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin okul müdürlerinin kapsayıcı liderlik davranışlarına ilişkin algıları yüksek, örgütsel mutluluklarına ilişkin algıları ise orta düzeyde bulunmuştur. Araştırma bulguları, okul yöneticilerin kapsayıcı liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluk algıları arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, okul yöneticilerin kapsayıcı liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluk algıları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise okul yöneticilerin kapsayıcı liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel mutluluğunu düşük düzeyde yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between school principals' inclusive leadership behaviors and teachers' organizational happiness levels, based on the opinions of teachers working in public schools in Bursa province. The research employed a correlational design within a quantitative research methodology. The population of the study consisted of 386 teachers working at all educational levels in public schools located in the Osmangazi, Nilüfer, and Yıldırım districts of Bursa during the 2024–2025 academic year. Data were collected using a Personal Information Form, the Inclusive Leadership Scale, and the Organizational Happiness Scale. The data were analyzed using descriptive statistics, the Mann–Whitney U test, the Kruskal–Wallis test, Spearman correlation analysis, and regression analysis. The results showed that teachers' perceptions of their principals' inclusive leadership behaviors were high, whereas their perceptions of their own organizational happiness were moderate. The findings also indicated a positive and highly significant relationship between school principals' inclusive leadership behaviors and the organizational happiness perceptions of teachers. Similarly, a positive and moderately significant relationship was observed between principals' inclusive leadership behaviors and teachers' organizational happiness perceptions. However, regression analysis revealed that school administrators' inclusive leadership behaviors were a weak predictor of teachers' organizational happiness.