Epilepsili çocuklarda tedavi öncesi ve sonrası aminoasit profil seviyesinin incelenmesi
Investigation of amino acid profile level before and after treatment in children with epilepsy
  1. Tez No: 964794
  2. Yazar: SAMI HASAN ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Epilepsi, çocukluk çağında en sık görülen ciddi nörolojik bozukluklarındandır. Son birkaç on yıldaki epidemiyolojik çalışmalar, nöbetlerin insidansı ve prognozuna ilişkin mevcut bilgileri büyük ölçüde artış göstermiştir. Epilepside serum amino asit (AA) profilleri değişir. Bunun hastalık sürecinin kendisinden mi yoksa nöbet tipi, nöbet sıklığı, hastalık süresi, ilaç veya değişmiş karaciğer fonksiyonu gibi diğer değişkenlerden mi kaynaklandığı henüz net değildir Bu nedenle hastalığın tanısı ve tedavisinin takibi için amino asit seviyelerinin araştırılması önemlidir.Bu çalışmanın amacı; epilepsili çocuk hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası aminoasit profil seviyesini incelemek ve sağlıklı kontrol grubuyla kıyaslayarak tanı ve tedavide kullanım potansiyelini araştırmaktır. Çalışmamızda Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk hastalıkları bölümüne başvuran epilepsi teşhisi konulan 50 hastadan hem tedavi öncesi hem tedavi sonrası kan örnekleri ve alındı ve 50 sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Aminoasit profilleri LC-MS/MS yöntemiyle incelendi. Elde edilen verilerin istatistik analizi SPSS ile yapıldı. Ortalama alanin, arginin sitrulin, glutamin,glutamik asit, histidin, glisin, lösin, izolösin, alloizolösin, lizin metionin, ornitin, fenilalanin, ornitin, prolin, serin, valin, alfa amino pimelik asit, serin, arginino süksinik asit, alfa amino bütirik asit, gama amino bütirik asit, metil histidin-3 hidroksilizin, hidroksiprolin, sistein homosistein, etanolamin, fosfoetanolamin, 5-oh-trp,taurin seviyelerinde tedavi öncesi düzeyi, tedavi sonrası ve kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur. Gruplar arasındaki istatistiksel analiz sonucunda hem tedavi öncesi ve tedavi sonrası grubu arasında hem de tedavi öncesi ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p0,05). Çalışma sonucunda epilepside aminoasitlerin rolünün anlaşılması için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most common serious neurological disorders in childhood. Epidemiological studies over the past few decades have greatly increased available knowledge of the incidence and prognosis of seizures. Serum amino acid (AA) profiles change in epilepsy. It is not yet clear whether this is due to the disease process itself or to other variables such as seizure type, seizure frequency, disease duration, medication, or altered liver function. Therefore, investigation of amino acid levels is important for the diagnosis and follow-up of the disease's treatment. The aim of this study; The aim of this study is to examine the amino acid profile level before and after treatment in pediatric patients with epilepsy and to investigate the potential for use in diagnosis and treatment by comparing it with the healthy control group. In our study, blood samples and blood samples were obtained from 50 patients diagnosed with epilepsy, who applied to Şanlıurfa Harran University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, and were compared with 50 healthy control groups. Amino acid profiles were analyzed by LC-MS/MS method. Statistical analysis of the obtained data was done with SPSS. Average alanine, arginine citrulline, glutamine, glutamic acid, histidine, glycine, leucine, isoleucine, alloisoleucine, lysine methionine, ornithine, phenylalanine, ornithine, proline, serine, valine, alpha amino pimelic acid,serine, argino succinic acid, alpha amino, gamma amino butyric acid, methyl histidine-3 hydroxylysine, hydroxyproline, cysteine homocysteine, ethanolamine, phosphoethanolamine, 5-oh-trp, taurine levels were found to be significantly higher before treatment than after treatment and control group. As a result of the statistical analysis between the groups, it was found statistically significant both between the pre-treatment and post-treatment groups, and between the pre-treatment and control groups. (p0.05). As a result of the study, it was concluded that more studies are needed to understand the role of amino acids in epilepsy.