Sebzeli alabalık (oncorhynchus mykiss, W.1792) filetosunun dondurarak depolanması sırasında meydana gelen kalite değişimleri
The Quality changes of trout (oncorhynchus mykiss, W.1792) fillets with vegetable sauce during frozan storage
- Tez No: 96481
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN POLAT, DOÇ.DR. ŞÜKRAN ÇAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
IV ÖZET SEBZELİ ALABALIK {Oncorhynchus mykiss, W. 1792) FİLETOSUNUN DONDURULARAK DEPOLANMASI SDtASINDA MEYDANA GELEN KALİTE DEĞİŞİMLERİ TOKU R, Bahar Doktora Tezi, İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Danıışmanlar: Doç. Dr. Şükran ÇAKLI Doç Dr. Abdurrahman POLAT Kasım 2000, 161 sayfa Bu çalışmada, sebze püresi ile kaplanmış (SPAF) ve kaplanmamış alabalık (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) filetolarında (AF) -18 °C de dondurarak depolamanın kimyasal kompozisyon, kimyasal kalite parametreleri ve duyusal değerlendirmeye olan etkisi araştırılmıştır. Bir yıllık süre içinde, kimyasal kompozisyon parametreleri olarak ham yağ (%), ham protein (%), nem (%), karbonhidrat (%) ve yağ asitleri kompozisyonları (%); kimyasal kalite parametreleri olarak da myofibriler ve sarkoplazmik protein çözünürlüğü, TBA (tiyobarbitürik asit sayısı), TVB-N (toplam uçucu baz nitrojeni) ve pH incelenmiştir. Araştırmada, dondurarak depolama esnasında, SPAF ve AF' nun kimyasal kompozisyonları karşılaştırıldığında şu sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT THE QUALITY CHANGES OF TROUT (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) FILLETS WITH VEGETABLE SOUCE DURING FROZEN STORAGE TOKUR, Bahar Thesis of Ph.D", Department of Fisheries and Processing Technology Supervision Assoc. Prof. Şükran ÇAKLI Assoc. Prof. Abdurrahman POLAT November 2000, 161 pages In this study, trout fillets {Oncorhynchus my kiss, W. 1792) coated with vegetable sauce (SPAF) and without vegetable sauce (AF) were examined to determine the effect of frozen storage on the chemical composition, chemical quality parameters and sensory evaluation.