From confessional ambiguity to confessional crystallization:İdentity formations in the early modern ottoman empire 1550-1700
Dini belirsizlikten dini kristalleşmeye: Erken modern osmanlı imparatorluğu'nda kimlik oluşumları (1550–1700)
  1. Tez No: 964841
  2. Yazar: MUHAMMED SEYYİT ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ANOOSHAHR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of California DAVIS
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orta Doğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma on altıncı yüzyılın ikinci yarısında ve on yedinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda inanç ve kimlik oluşumlarını konu edinmektedir. Osmanlılar on altıncı yüzyılın ikinci yarısından sonra kimlik politikalarıyla daha fazla ilgilenmeye başlamış, Sünni Müslüman kimliği oluşturmaya girişmiş ve de imparatorluk sathında bu kimliği yaymaya çalışmışlardır. Yerel Sünni elitlerde bu süreçte aktif bir şekilde rol almışlardır. Fakat, Sünni olmayan gruplar imparatorluğun bu politikalarına direnmiş ve Bektaşi geleneği içerisinde kendi kimliklerini muhafaza etmeye çalışmışlardır. Osmanlılar, aynı zamanda, medrese eğitimi vasıtasıyla disipline edilmiş ve dindar tebaa yetiştirmeğe çalışmışlardır. Sünni İslam'a bağlı olarak öğrencilerin mantaliteleri şekillendirilmiş ve pratik konularda öğrenciler disipline edilmiştir. Buna karşın, Kızılbaş/Bektaşi liderler Kızılbaş/Bektaşi kimliğini meydana getirmek için alternatif bir program geliştirmişlerdir. Kendi geleneklerine bağlı kalarak bir inanç sistemi oluşturmuş ve dini pratikler belirlemiş ve de bağlıları üzerindeki otoritelerini korumak için disipliner metotlar uygulamışlardır. Sonuç olarak, bu çalışma erken modern dönem Osmanlı sosyo-kültürel ve dini dünyasını aydınlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines confessionalization and identity formations in the Ottoman Empire in the mid-sixteenth and seventeenth centuries. The Ottomans came to be more concerned with identity politics after the mid-sixteenth century and sought to create an imperial Sunni Muslim identity and fashioned it among their subjects. The local Sunni elites also actively participated in the process of confession building. This process took place at the expense of non-Sunni groups, since they were alienated and felt pressure to assimilate into the Sunni identity. However, non-Sunni groups were not passively internalized into the Ottoman state's exclusionary religious policies and did not adopt the imperial Sunni identity either. Rather, they resisted these policies and aimed to keep their distinctive identity within the structure of the Bektashi tradition. Parallel to the formation of the Sunni Muslim identity, the Ottomans aimed to construct well-disciplined and pious subjects through madrasa education. In particular, they tried to shape students' mentalities and to discipline students in practical matters in the light of Sunni Islam. Becoming active participants of the process of confession building, the Kizilbash/Bektashi leaders also developed an alternative program for fostering a Kizilbash/Bektashi identity. They created a particular belief system and systematized the religious practices for the formation of a coherent Kizilbash/Bektashi identity, and they developed disciplinary methods to keep their authority over their followers. In exploring these competing movements, my dissertation aims to shed light on the early modern Ottoman socio-cultural and religious world.