Küreselleşmenin Türkiye'deki sağlık sektörü üzerindeki etkileri
Globalization on effects on health sector in Turkey
- Tez No: 451789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sağlık, evrensel bir kavram olmakla birlikte doğuştan gelen temel bir haktır. Sağlık kavramı; sadece hastalık ve sakatlık olmaması değil aynı zamanda psikolojik ve sosyal yönden tam olarak iyilik halini ifade eder. bu iyilik halini sağlamak için sağlık kurumlarına büyük sorumluluklar düşmektedir. Yani bu kurumlar hem hasta memnuniyetini sağlamak için kaliteli bir sağlık hizmeti verirken bir yanda da sağlık kurumun maliyet kontrolünü yapmalıdır. Bu durumda sağlık sistemlerinin karmaşık bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Sağlık sisteminin bu karmaşık yapısından dolayı sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde olduğunu görmekteyiz. Dünyada Sağlıkta meydana gelen değişimin arka planında küreselleşmenin önemli bir rol oynadığını görülmektedir. Ülkemizde de cumhuriyet döneminden günümüze meydana gelen önemli değişimlerin arkasında en önemli faktörlerden birinin küreselleşmenin olduğunu görülmektedir. Bu çalışmada da Türkiye de sağlıkta meydana gelen gelişim ve değişimlerin temelinde küreselleşmenin olduğunu göstermeyi amaçladık. Bu bağlamda küreselleşme kavramı üzerinde durup bu kavramın tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkışı ve gelişimini anlatmaya çalıştık. Bunun yanı sıra Küreselleşme sürecinde etkili olan mali aktörlerin üzerinde durduk. Bununla birlikte küreselleşmenin dünyada iyece kabul görmesi ve yerleşmesiyle birlikte ortaya çıkan küresel kapitalizm olan ilişkisi üzerinde durup sağlık ilgili temel kavramları anlatmayı ve bu kavramların sağlıkla olan ilişkileri ve önemleri üzerinde durmayı amaçladık. Yine bu bağlamda Türkiye de dünyada var olan mevcut sağlık sağlık sistemleri üzerinde durup Türkiye ki ve dünyadaki sağlık sistemleri karşılaştırıp ve Türkiye de tarihsel süreç içerisinde uygulanılan sağlık politikaları ve küreselleşmenin bu politikalar üzerindeki etkileri açıkladık. Benzer şekilde küreselleşme çerçevesinde yapılan sağlık reformları üzerinde durup özelikle Türkiye de yapılan sağlık reformları arasında önemli bir yeri olan sağlık dönüşüm programı üzerinde durduk. Sonuç kısmında ise; küreselleşmenin süreç üzerindeki etkileri üzerinde durup mevcut sağlık sektörü üzerindeki yansımaları ve bununla birlikte sürecin olumlu veya olumsuz etkileri üzerinde durulup küreselleşmenin etkisiyle yaşanan değişim ve dönüşümün ülkemizde var olan sağlık sistemi ve politikalarına etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although health is an universal concept, it is an inherent basic right . The concept health expresses not only lack of illness and disability but also full wellness from psychological and social aspect and, in order to provide this wellness, it is necessary for health institutes to undertake important responsibilities. That is, on the one hand, while these institutes give a high quality health service to provide patient satisfaction, on the other hand, they have to control the costs in institute. This case also shows that health systems have a complex structure. In view of its complex structure, we see that health system is an continuous change and development. At the background of the change occurring in the health in the world, it is seen that globalization plays important role. Also in our country, is seen that one of the most important factors behind the important changes occurring from the foundation of republic to the present is globalization. In this study, we have aimed at demonstrating that globalization underlies the developments and changes occurring in health in Turkey. In this context, we have dealt with the concept globalization and tried to report the emergence and development of this concept. Beside this, we have discussed the financial actors that are effective on the globalization process. In addition, together with that globalization becomes generally acceptable all over the world and places everywhere, we have emphasized its relationship with global capitalism that emerges, and aimed at reporting the basic concepts related to the health and discussing the relationships and importance of these concepts with health. Again, in this context, we have examined the existing health systems in Turkey, compared the health systems in Turkey and world, and explained the effects of health policies, applied in the historical process in Turkey, and globalization on these policies. Similarly, we have elaborated health reforms, made in the framework of globalization, and discussed health transformation program having an important place among health reforms carried out in Turkey. In the part of conclusion, it has been brought out the effects of globalization on the process and explained its reflections on the existing health system. Beside this, the positive and negative effects have been emphasized, and the effects of the change and transformation experienced with the effects of globalization on the health system and policies that are present in our country have been revealed.