Okul aidiyetini anlamak: Okul iklimi, akademik başarı ve psikolojik danışman/rehber öğretmen desteğinin rolleri
Understanding school belonging: The roles of school climate, academic achievement, and psychological counselor/ school counselor support
  1. Tez No: 1020781
  2. Yazar: SHAHI SULEIMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinde okul aidiyeti, okul iklimi, akademik başarı ve algılanan rehber öğretmen desteğinin arasındaki ilişkileri incelemektedir. Araştırmanın amacı; lise öğrencilerinin okul aidiyeti düzeylerini okul iklimi, akademik başarı ve rehber öğretmen desteğinin rolü değişkenleri bağlamında incelemek ve bu faktörlerin okul aidiyetini yordama gücünü ortaya koymaktır. Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2025-2026 eğitim-öğretim yılında Konya ilindeki farklı lise türlerinde (Fen, Anadolu, Mesleki ve Teknik, Sosyal Bilimler ve İmam Hatip Liseleri) öğrenim gören, yaş ortalaması 15.03 olan 965 lise öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcıların %45,2'si kız, %54,8'i erkektir. Araştırma verilerinin toplanmasında katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, okul aidiyeti düzeylerini belirlemek için“Okul Aidiyeti Ölçeği”, okul iklimi algılarını ölçmek için“Okul İklimi Ölçeği”, rehberlik hizmetlerine yönelik algılarını belirlemek için“Algılanan Rehber Öğretmen Desteği Ölçeği”kullanılmış; akademik başarı verisi olarak ise öğrencilerin genel not ortalamaları (GNO) baz alınmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için Pearson korelasyon analizi; demografik değişkenlere göre farklılaşmaların incelenmesi için t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Okul aidiyetinin yordayıcılarını belirlemek amacıyla ise çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada okul aidiyeti ile okul iklimi (r = .478), akademik başarı (r = .380) ve rehber öğretmen desteği (r = .316) arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Farklılaşma analizlerine göre kız öğrencilerin okul aidiyeti, okul iklimi, rehber öğretmen desteği ve akademik başarı puanlarının erkek öğrencilerden anlamlı derecede yüksek olduğu; ayrıca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin diğer okul türlerine göre daha yüksek aidiyet hissettiği bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçlarına göre okul iklimi (ß= .31) ve akademik başarının (ß= .11) okul aidiyetinin önemli yordayıcıları olduğu, ekonomik durum ve cinsiyet değişkenleri ile birlikte toplam varyansın %35,5'ini açıkladığı görülmüştür. Özellikle yüksek ekonomik durumun (ß = .45) aidiyet üzerindeki en güçlü yordayıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, okul aidiyetinin artırılmasında olumlu bir okul iklimi oluşturmanın ve akademik başarı ile sosyo-ekonomik destek süreçlerinin kritik rolünü doğrulamıştır. Bulgular ilgili alan yazın bağlamında tartışılmış ve okul ortamına bağlılığı artıracak stratejiler ile gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships among school belonging, school climate, academic achievement, and perceived guidance counselor support among high school students. The purpose of the study is to examine high school students' levels of school belonging in the context of the variables of school climate, academic achievement, and the role of guidance counselor support, and to determine the predictive power of these factors on school belonging. The study was conducted using a correlational survey model based on quantitative research methods. The study sample consisted of 965 high school students with an average age of 15.03, enrolled in various types of high schools (Science, Anatolian, Vocational and Technical, Social Sciences, and Imam Hatip High Schools) in the province of Konya during the 2025–2026 academic year. Of the participants, 45.2% were female and 54.8% were male. To collect research data and determine the participants' demographic characteristics, the“Personal Information Form ”was used to determine the participants' demographic characteristics; the“School Affiliation Scale”was used to determine their levels of school affiliation; the“School Climate Scale”was used to measure their perceptions of school climate; and the“Perceived Guidance Counselor Support Scale”was used to determine their perceptions of guidance services. Students' grade point averages (GPA) were used as the academic achievement data. In the data analysis, Pearson correlation analysis was used to determine the relationships between variables; t-tests and ANOVA tests were applied to examine differences according to demographic variables. Multiple linear regression analysis was conducted to identify the predictors of school attachment. The study found significant positive correlations between school belonging and school climate (r = .478), academic achievement (r = .380), and guidance counselor support (r = .316). According to the analysis of differences, female students' scores for school attachment, school climate, guidance counselor support, and academic achievement were significantly higher than those of male students; furthermore, it was found that students at Vocational and Technical Anatolian High Schools felt a higher sense of attachment compared to students at other school types. According to the results of the regression analysis, school climate (ß = .31) and academic achievement (ß = .11) were significant predictors of school belonging, and together with the variables of economic status and gender, they explained 35.5% of the total variance. In particular, it was concluded that high socioeconomic status (ß = .45) is the strongest predictor of school attachment. The findings confirm the critical role of fostering a positive school climate and providing academic support and socioeconomic support in enhancing school attachment. The findings were discussed within the context of the relevant literature, and recommendations were made regarding strategies to increase school engagement and future research directions.