Ortaöğretim düzeyinde görev alan öğretmenlerin üretken yapay zekâ araçları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
An examination of the views of teachers working at the secondary education level on generative artificial intelligence tools
- Tez No: 964912
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknoloji geçmişten günümüze toplum hayatını kolaylaştıran fayda sağlayan araçlardan en önemlisidir. Teknolojiler içinde bulunduğu dönemdeki toplumların dönüşümlerini çok hızlandırmışlardır. Buhar makineleri, petrol çağının getirdikleri, sanayinin ortaya çıkışı, bilgisayarların bulunması ve internetin kullanılması insanların refaha ulaşmasına çok katkı sağlamıştır. Günümüzün en önemli teknolojik aracı, dördüncü sanayi devriminin domino taşı ise yapay zekâ olmuştur. Yapay zekâ teknolojisinin en önemli unsuru ise branşlaşmayı, profesyonelleşmeyi olumlu yönde etkileyecek olan uygulamalara özgü üretken yapay zekâ araçlarının amaca yönelik işlevleri yerine getirmesidir. Eğitim alanında kullanılan üretken yapay zekâ araçlarının kullanım amacına göre çok fazla etkileri vardır. Bu çalışma, üretken yapay zekâ araçlarının eğitim-öğretimin baş aktörü olan öğretmenlerin kullanım deneyimlerini, görüşlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin kullanım deneyimlerine göre yapay zekâ ve araçlarını nasıl tanımladıkları, hangi amaçla kullandıkları, olumlu ve olumsuz yanları, elde edilen içerikler hakkındaki görüşleri ve model önerilerini belirlemek hedeflenmiştir. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile yürütülmüştür, verilerin toplanması sürecinde görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu elverişli örnekleme yöntemine göre Ankara ili Keçiören ilçesindeki bir meslek lisesinde görev alan 28 öğretmenden oluşmaktadır. Verileri toplamak için 10 adet yarı yapılandırılmış görüşme sorusu 4 uzman görüşü alınarak düzenlenmiştir. 4 ay boyunca görüşmeler gerçekleştirilerek veriler toplanmıştır. Görüşmeler transkript edilip analiz edildiğinde; yapay zekâ araçlarının kullanılması öğretmenlerin iş yükünü azalttığı, materyal hazırlamada kolaylık sağladığı ve zaman kazandırdığı tespit edilmiştir. Yerli yapay zekâ araçlarının geliştirilmesi ve öğretmenlere hizmet içi eğitim ve diğer tüm paydaşlara bilgilendirici eğitim verilmesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology has been one of the most important tools facilitating and benefiting social life from past to present. Technologies have significantly accelerated the transformations of societies in the periods in which they emerged. The invention of steam engines, the developments brought by the petroleum age, the emergence of industry, the invention of computers, and the use of the internet have all greatly contributed to the advancement of human welfare. Today, the most important technological tool and the driving force of the fourth industrial revolution is artificial intelligence (AI). The most significant aspect of AI technology is the task oriented functionalities of generative AI tools specific to applications, which positively influence specialization and professionalization. In the field of education, generative AI tools have a wide range of impacts depending on their intended use. This study aims to explore the experiences and perspectives of teachers who are the main actors in education regarding the use of generative AI tools. The study seeks to determine how teachers define AI and its tools based on their usage experiences, for what purposes they use them, their perceived advantages and disadvantages, their opinions on the content produced, and their suggestions for models. This research was conducted using a case study design, one of the qualitative research methods. The interview method was used for data collection. The study group was composed of 28 teachers working in a vocational high school located in the Keçiören district of Ankara, selected through convenience sampling. Ten semi structured interview questions were prepared and finalized with the feedback of four experts. Over a period of four months, interviews were conducted and data were collected. After transcribing and analyzing the interviews, it was found that the use of AI tools reduced teachers' workload, facilitated material preparation, and saved time. It was recommended that domestic AI tools be developed and that in-service training be provided for teachers, along with informative education for all stakeholders.