DALI tabanlı aydınlatma kontrol sistemi ile enerji verimliliği analizi ve uygulamaları
Energy efficiency analysis and applications with a DALI-based lighting control system
  1. Tez No: 964935
  2. Yazar: ŞAFAK KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Artan çevresel sorunlar ve enerji maliyetleri, sürdürülebilir altyapılar için gelişmiş aydınlatma kontrol sistemlerini bir zorunluluk haline getirmiştir. Bu çalışmada, Digital Addressable Lighting Interface (DALI) tabanlı aydınlatma kontrol sistemlerinin, enerji verimliliğini artırarak negatif çevresel etkileri azaltma konusundaki katkıları ele alınmaktadır. DALI protokolü, bireysel armatürler üzerinde hassas kontrol imkânı sunarak, gün ışığı optimizasyonu, hareket algılama ve adaptif dimleme gibi özelliklerle enerji tüketimini %40'a kadar azaltabilmektedir. Çalışmada DALI tabanlı aydınlatma teknolojilerinin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada kritik bir adım olarak öne çıkması, bir vaka çalışması üzerinden gösterilmektedir. Uygulama metodolojisindeki bileşenler bir araya geldiğinde, vaka çalışması sahasında yılda %38.9 oranında enerji tasarrufu sağlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental challenges and rising energy costs have made advanced lighting control systems a necessity for sustainable infrastructures. This study examines the contribution of Digital Addressable Lighting Interface (DALI)-based lighting control systems in enhancing energy efficiency and reducing negative environmental impacts. By enabling precise control over individual luminaires, the DALI protocol supports features such as daylight optimization, motion detection, and adaptive dimming, potentially reducing energy consumption by up to 40%. The study presents a case analysis demonstrating the critical role of DALI-based lighting technologies in achieving sustainability goals. The implementation methodology, when applied to the case study site, resulted in an annual energy saving of 38.9%.