Parçalanmış ve tam aileye sahip ergenlerin kimlik statüleri ile gelecek beklentilerininincelenmesi
An examination of identity statuses and future expectations amongadolescents from intact and disrupted families
- Tez No: 964953
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, parçalanmış ve tam aile yapısına sahip ergenlerin kimlik statüleri ve gelecek beklentileri açısından anlamlı bir fark gösterip göstermediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma desenine sahip çalışmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bursa ilinde öğrenim gören 395 lise öğrencisi oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Ergen Gelecek Beklentileri Ölçeği ve Ego Kimlik Statüleri Ölçeği aracılığıyla toplanmış, SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre, tam aileye sahip ergenlerin“Başarılı Kimlik”puanları, parçalanmış aile grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Öte yandan, parçalanmış ailedeki ergenlerin“Kargaşalı Kimlik”düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Gelecek beklentileri açısından ise,“Evlilik ve Aile”alt boyutunda tam aileye sahip bireylerin puanları daha yüksektir. Cinsiyet, okul türü ve birlikte yaşanılan kişi değişkenlerinin kimlik statüleri ve gelecek beklentilerinde bazı anlamlı farklılıklara yol açtığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular, aile yapısının ergen gelişimi için önemini ortaya koymakta; psikolojik danışmanlık, rehberlik ve aile danışmanlığı uygulamaları için önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates whether adolescents from intact and fragmented families differ significantly in terms of ego identity statuses and future expectations. Utilizing a quantitative research design, the study adopted a relational screening model. The sample comprised 395 high school students enrolled in schools located in Bursa, Türkiye. Data were collected through the Personal Information Form, the Adolescent Future Expectations Scale, and the Ego Identity Status Scale, and were analyzed using SPSS 25.0. Findings revealed that adolescents from intact families reported significantly higher scores in the“Achievement Identity”status, while those from fragmented families exhibited higher levels of“Diffusion Identity.”In terms of future expectations, participants from intact families scored higher on the“Marriage and Family”subdimension. Additionally, variables such as gender, school type, and individuals with whom adolescents reside were found to be associated with significant differences in certain identity statuses and future expectations. These results underscore the relevance of family structure in adolescent development and provide important implications for psychological counseling, guidance services, and family counseling practices.