Parçalanmış ve tam aileye sahip ergenlerin atılganlık ve sosyal yetkinlik beklenti düzeylerinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of assertiveness and social self-efficacy expectation levels of adolescents who have single parents and parents in terms of some demographic variables
  1. Tez No: 241501
  2. Yazar: ESRA BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışman amacı parçalanmış ve tam aileye sahip ergenlerin atılganlık ve sosyal yetkinlik beklenti düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemektir.Araştırmanın evrenini, Adana ili merkezindeki liselere devam eden 9., 10., 11. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Adana Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Seyhan ve Yüreğir ilçesinde bulunan beş lise araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma örneklemi 160 parçalanmış aileye sahip ve 190 tam aileye sahip toplam 350 lise öğrencisini kapsamaktadır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Rathus Atılganlık Envanteri (Rathus,1977), Sosyal Yetkinlik Beklentisi Ölçeği-Ergen Formu (Bilgin, 1999), Sosyo-Ekonomik Düzey Ölçeği (Bacanlı, 1990) ve araştırmanın bağımsız değişkenleri ile ilgili bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler çok yönlü varyans analizi (MANOVA) ve Pearson Moment Korelasyon Analizi ile değerlendirilmiş ve anlamlılık derecesi P< .05 olarak kabul edilmiştir.Bu çalışmada ergenlerin atılganlık ve sosyal yetkinlik beklenti puanları arasında pozitif korelasyon olduğu bulunmuştur. Çok yönlü varyans analizi sonuçlarına göre tam aileye sahip 11 sınıfa devam eden ergenlerin atılganlık ve sosyal yetkinlik beklenti puanları parçalanmış aileye sahip 11. Sınıftaki ergenlerden anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. Ayrıca aile yapısı ile baba eğitim düzeyinin atılganlık ve sosyal yetkinlik beklentisi puanlarına ortak etkilerinin anlamlı düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the assertiveness and social self-efficacy expectation levels of the adolescents who have two parents and single parents in relation to some variables.The students who attend the 9th 10th and 11th year high school students in the central of Adana has been formed the universe of the research. Five high school located in Seyhan and Yüreğir have been taken in the research. This research consists of 350 high school students, 160 of which have single parents and 190 of which have two parents.Rathus Assertiveness Inventory (Rathus,1977), Social Self-Efficacy Expectation Scale for Adolescents (SSES-A) (Bilgin, 1999) and Socio-Economic Level Scale (Bacanlı, 1990) and personal information questionnaire were used to collect data. Obtained data is evaluated with Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) and Pearson Product Moment Correlations Analysis and the level of significance was accepted as p< .05.In this study, significant positive correlation was found between assertiveness and social self-efficacy expectation points. According to the results of MANOVA, it has shown that adolescents who have two parents on 11 th grade, assertiveness and social self efficacy expectation points was found higher and more significant than adolescents who have single parents on 11th grade. Besides,familiy compositions and father education levels of adolescents have been seen at significant differences to assertiveness and social self-efficacy expectation points.