Gümüldür yöresinde sulamada kullanılan yeraltı sularının tuzluluk durumu ve tuzlanmanın toprak ve turunçgil bitkisi üzerine etkileri
Ground water salinity status of irrigation wells and effects of salinization on soil and citrus plant in Gümüldür
- Tez No: 96497
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜER ANAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET GÜMÜLDÜR YÖRESİNDE SULAMADA KULLANILAN YERALTI SULARININ TUZLULUK DURUMU VE TUZLANMANIN TOPRAK VE TURUNÇGİL BİTKİSİ ÜZERİNE ETKİLERİ KUKUL, Yasemin Senem Doktora Tezi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süer ANAÇ Temmuz 2000,U5 sayfa 1995, 1996 ve 1997 yıllarında yürütülen bu çalışmada, Gümüldür, Büyükalan - Arapyeri - Ortaköy yörelerinde yeraltı su kaynaklan ve toprak tuzluluk durumu, tuzluluğun satsuma mandarini üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın ilk yılında, üç bölgede denizden karaya 350 m aralıklı 3-6 hat oluşturacak şekilde belirlenen toplam 51 bahçede, sulama amacı ile kullanılan kuyulardan su, sulama mevsimi sonu ve başmda açılan profillerden toprak; Kasım ayında yaprak örnekleri alınarak tuzluluk parametreleri yönünden analizlenmiştir. Sonraki iki yıl tüm bahçelerden su örnekleri, toprak-yaprak örnekleri ise seçilen bahçelerden alınmıştır. Her üç yılda elde edilen veriler, tuzlu su gMşiminin boyutları ve derecesi, tuzluluğun sulama suyu, toprak ve yaprak üzerine etkileri bakımından değerlendirilmiştir. EC, CI, I-Cl ve I-S04 indisleri, Na/Cl, Na/K ve S04 /Cl oranları yönünden yapılan değerlendirme sonuçlarına göre, satsuma yetiştiricüiğinin yoğun olarak yapıldığı Büyükalan ve Arapyeri Bölgelerinde denizden karaya 0-700 m, Ortaköy Bölgesinde ise 0-1050 m'ye kadar deniz suyu girişimi etkili olmaktadır. Sulama suyu, toprak ve yaprak tuzluluk parametreleri, girişim etkilenme bölgesinde satsuma gelişim ve verim özelliklerini olumsuz etkileyecek düzeylerde bulunmuştur. Tuzluluk zararlarının en düşük düzeyde tutulması ve deniz suyu gMşimine karşı alınacak önlemler bakımından öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT GROUND WATER SALINITY STATUS OF IRRIGATION WELLS AND EFFECTS OF SALINIZATION ON SODL AND CITRUS PLANT IN GUMULDUR KUKUL, Yasemin Senem Ph.D. in, Agricultural Structures and Irrigation Supervisor : Prof. Dr. Süer ANAÇ July2000,U5 pages. This study was carried out to determine the extension of groundwater and soil salinization and consequtive effects of salinization on Satsuma mandarins in Gümüldür, Büyükalan - Arapyeri - Ortaköy regions between 1995 and 1997. In the first year salinization was investigated totally in 51 orchards, which were selected on grid system basis with separation distance of 350 m and parallel to sea line. Irrigation water samples were taken 3 times, soil samples were collected at the begining and end of irrigation seasons, and leaf samples were taken in November. Samples were analysed for the salinity parameters. In the second and third year, ground water was analysed for all of the wells, whereas the soil and leaf samples were collected from selected orchards. EC, CI, I-Cl and I- S04 indices, Na/Cl, Na/K and SO4/CI ratios of groundwater have revealed mat, seawater intrusion was effective within 0-700 m. in Büyükalan and Arapyeri regions. As for Ortaköy region, seawater intrusion was detected in 0-1050 m. proximal to the sea line. In the intruded region, in addition to groundwater salinity parameters, soil and leaf salinity properties were found above the limits to affect Satsuma mandarin growth and yield adversely. The overall results were discussed to lessen the detrimental effects of salinities and the recommendations were made.