İki regresyon modelinin eşitliği için cat yöntemine dayalı alternatif bir test
An alternative test based on cat for the equality of two regression models
- Tez No: 561448
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Regresyon analizi finansal, ekonomik ve istatistiksel verilerde değişkenler arasında ilişki bulmakta kullanılan yaygın bir yöntemdir. Lineer regresyon analizi ekonometride yaygın olarak ekonomik değişkenlerin ilişkilerini ortaya koymada kullanılır. Bu alanda veriler bir zaman periyodunda toplanır. Bu sebeple farklı zaman periyotlarında regresyon modellerinin aynı kalıp kalmadığını ortaya çıkarmak önemlidir. Farklı zaman periyotlarında regresyon modellerinin aynı kalıp kalmadığını ortaya çıkarmak için birçok test geliştirilmiştir. Bu problemde kullanılan geleneksel testlerin birçoğunda, özellikle örnek çapları farklı ve küçük olduğu zaman, I. tip hatanın nominal seviyeye yakın olmadığı yapılan çalışmalarda gözlemlenmiştir. Hesaplamalı yaklaşım testi I. tip hatayı nominal seviyede tutmak için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bu çalışmada iki regresyon modelinin katsayılarının eşitliği için varyansların heterojenliği altında hesaplamalı yaklaşım testine dayalı yeni bir test önerilmesi amaçlanmıştır. Bu yöntem klasik yaklaşımların I. tip hatalarının önceden belirlenen anlamlılık düzeylerine yakın olmadığı zamanlarda oldukça iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir. Bu yöntemi kullanarak önerilen test istatistiğinin özellikle küçük ve farklı örnek çaplarında, I. tip hatanın nominal seviyesine yakın sonuçlar vermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Regression analysis has been a widely used technique to define the relationships for financial, economic and statistical data. The linear regression models are widely applied in econometrics to the measurement of economic relationships. In this area, the data are usually collected over a period of time. For this reason, it may be desirable to reveal whether the regression models are same or not in different periods of time. There are many statistical tests for the equality of two regression models in different periods of time. In this problem, type I error probability of most of the traditional tests are not close to the nominal level especially when sample are sizes small and unequal. For this reason, the CAT procedure can be very useful for this problem to adjust the type I error probability. The aim of this paper is to test the equality of coefficients of two linear regression models under the assumption of heteroscedasticity of the variances by using CAT. The CAT can give proper solutions especially when the type I error probability of traditional approaches is not close the prespecified level of significance. By using this method, we aim a test statistic whose type I error rates are close to the prespecified level of significance especially when sample sizes are small and unequal.