Çevre eğitiminde farklılaştırılmış öğretim: çevreye yönelik tutum, bilgi ve öğrenci görüşleri
Differentiated instruction in environmental education: environmental attitudes, knowledge, and student views
- Tez No: 964999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma çevre eğitiminde farklılaştırılmış öğretimin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin çevreye yönelik tutum ile başarı düzeylerine nasıl bir etkisi olduğunu belirlemek ve çevre eğitiminde farklılaştırılmış öğretime yönelik öğrenci görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2024-2025 öğretim yılında Tekirdağ ilinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiş ve araştırma 14 hafta sürmüştür. 10 hafta ders planına uygun şekilde çevre eğitimi dersi işlenmiş, 1 hafta ön test uygulaması 1 hafta son test uygulaması ve 2 hafta da öğrencilerle görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde yarı deneysel yöntem, ön test son test kontrol gruplu deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi ile örneklem belirlenmiştir. 6. sınıf şubelerinden kontrol ve deney grubu belirlenmiştir. Kontrol grubunda 28 ve deney grubunda 29 öğrenci yer almıştır. Öğrencilerin çevreye yönelik tutum düzeyleri“Çevresel Tutum Ölçeği”ile çevreye yönelik bilgi düzeyi“Çevre Bilgi Testi”ile ölçülmüştür. Araştırmanın sonunda deney grubu öğrencilerinin çevre eğitiminde farklılaştırılmış öğretime yönelik görüşlerini incelemek için araştırmacı tarafından geliştirilen Görüşme Formu kullanılmıştır. Kontrol grubunda deneysel bir işlem uygulanmamış, çevre konuları öğrenci merkezli bir şekilde işlenmiştir. Deney grubunda da kontrol grubundaki öğretime paralel olarak öğretim yapılırken, çevre eğitiminde farklılaştırılmış öğretim gerçekleştirilmiştir. Farklılaştırılmış öğretimde öğretim içeriği, öğrenme-öğretme süreci, ürün ve değerlendirme aşamalarında öğrenci düzeylerine ve öğrenme sitillerine uygun farklı etkinlikler planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın Nicel verilerin analizinde Bağımsız Gruplar İçin t-Testi ve Bağımlı Gruplar İçin t-Testi, nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır.Araştırma sürecinde hem kontrol hem de deney grubunun çevreye yönelik tutum ve bilgi puanlarında anlamlı bir artış gerçekleşmiştir. Bu bulgular öğrenci merkezli çevre öğretiminin ve farklılaştırılmış çevre öğretiminin çevreye yönelik tutuma ve bilgiye olumlu katkı sağladığını göstermektedir. Ancak araştırmanın başında kontrol ve deney grubunun çevreye yönelik tutum ve bilgi düzeyleri benzerken, araştırmanın sonunda deney grubu öğrencilerinin tutum ve bilgi düzeyleri kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı seviyede daha yüksektir. Bu durum çevre eğitiminde farklılaştırılmış öğretimin öğrenci merkezli çevre eğitimine kıyasla çevreye yönelik tutum düzeyinin gelişiminde daha etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin görüşleri analiz edildiğinde, deney grubu öğrencilerinin çevre eğitiminde farklılaştırılmış öğretime yönelik görüşlerinin olumlu olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar farklı öğrenme stili ve öğrenme düzeyine sahip öğrenci gruplarına farklı öğretim etkinliklerinin uygulanarak çevre eğitiminin esnek bir şekilde ve öğrenci gruplarına uygun bir biçimde farklılaştırılmasıyla açıklanabilir. Bu sonuçlara dayanarak çevre eğitiminde farklılaştırılmış öğretime de yer verilmesi gerektiği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of differentiated instruction in environmental education on the attitudes towards the environment and achievement levels of 6th-grade middle school students and to examine student views on differentiated instruction in environmental education. The research was conducted with 6th-grade students studying in a public secondary school in Tekirdağ province in the 2024-2025 academic year and lasted 14 weeks. The environmental education course was conducted in accordance with the 10-week lesson plan, with a pre-test administered in one week, a post-test administered in one week, and interviews with students conducted over two weeks. A mixed research method was used in the study. In the quantitative part of the research, a quasi-experimental method, an experimental design with a pre-test and post-test control group, was applied. In the qualitative part of the research, a case study was used. In the research, the sample was determined with the appropriate sampling method. From 6th-grade classes, control and experimental groups were determined. There were 28 students in the control group and 29 in the experimental group. Students' attitudes towards the environment were measured with the“Environmental Attitude Scale”and their environmental knowledge was measured with the“Environmental Knowledge Test”. At the end of the study, an Interview Form was used to examine the views of the experimental group students on differentiated instruction in environmental education. In the control group, no experimental process was applied, and environmental issues were taught in a student-centered manner. In the experimental group, while teaching was carried out in parallel with the teaching in the control group, differentiated teaching was carried out in environmental education. In differentiated instruction, different activities suitable for student levels and learning styles were planned and implemented in the teaching content, learning-teaching process, product, and evaluation stages. Attitude scale and achievement test were applied as pre-test and post-test. Independent Groups t-Test and Dependent Groups t-Test were used to analyze quantitative data, and content analysis was used to analyze qualitative data.During the research process, there was a significant increase in the attitude and knowledge scores of both the control and experimental groups towards the environment. These findings show that student-centered environmental education and differentiated environmental education contribute positively to environmental attitudes and knowledge. However, while the attitude and knowledge levels of the control and experimental groups were similar at the beginning of the study, at the end of the study, the attitude and knowledge levels of the experimental group students were significantly higher than those of the control group students. This finding shows that differentiated instruction in environmental education is more effective in developing attitudes towards the environment than student-centered environmental education. In addition, when the opinions of the experimental group students were analyzed, it was determined that the opinions of the experimental group students towards differentiated instruction in environmental education were positive. This result can be explained by applying different teaching activities to student groups with different learning styles and levels, and differentiating environmental education flexibly and in a way suitable for student groups. Based on these results, it can be suggested that differentiated instruction should be included in environmental education.