Hz. peygamber döneminde çocuk
Children in the period of prophet Muhammad
  1. Tez No: 964998
  2. Yazar: GONCAGÜL GÜNEŞ İSPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA BETÜL KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çocukluk sadece bir topluma ve zamana has olmayan, bütün insanların yaşamış olduğu biyolojik bir dönemdir. Bu çalışmada Hz. Peygamber dönemi esas alınarak çocuğun sosyal konumu tarihsel açıdan incelenmiştir. Hz. Peygamber'in kendisinden sonra İslam'ı temsil edecek çocukları nasıl bir eğitimden geçirdiği ve günlük hayattaki münasebetleri çalışmamız açısından mühimdir. Tezimizde Cahiliye dönemi rivayetleri ile İslam sonrası dönem rivayetleri kıyaslanarak iki dönem arasındaki değişiklikler izlenmiştir. Çocuğun Hz. Peygamber dönemindeki sosyal konumu tespit edilmiştir. Risaletin muhatab olduğu topluma ait tabakaları ve bu tabakaların özelliklerini daha özel bir başlık halinde incelemek Siyer literatürüne katkı sağlayacaktır. Araştırmamızda öncelikle“çocuk”kavramı açıklanmış daha sonra bir giriş mahiyetinde bazı medeniyetlerin ve ehl-i kitap dinlerin çocuk algısına değinilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızı“Doğum ve Çocuk”,“Aile ve Çocuk”,“Toplum ve Çocuk”başlıkları altında inceledik. Sonuç bölümünde ise bahsedilen dönemin çocuğa bakışını genel perspektiften değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Childhood is a biological period that is not unique to a society and time, but that all people have lived. In this study, Mr. Based on the period of the Prophet, the social position of the child has been examined from a historical perspective. Hz. How the Prophet educated the children who would represent Islam after him and their relations in daily life are important for our study. In our thesis, the changes between the two periods were observed by comparing the narrations of the Ignorance period and the narrations of the post-Islamic period. The child's St. His social position in the time of the Prophet has been determined. Examining the strata of the society to which the prophecy is addressed and the characteristics of these strata under a more specific title will contribute to the literature of Siyer. In our research, first of all, the concept of“child”was explained, then, as an introduction, the perception of children in some civilizations and religions of people of the book was mentioned. We analyzed our work, which consists of three parts, under the headings of“Birth and Child”,“Family and Child”,“Society and Child”. In the conclusion part, we evaluated the child's view of the mentioned period from a general perspective.