Konut faiz oranlarının gelir dağılımı ve konut türleri üzerinden konuta erişebilirliğe etkisi: Avrupa Birliği ülkeleri incelemesi
The effect of mortgage interest rates on housing affordability through income distribution and housing types: evidences from EU countri̇es
  1. Tez No: 965003
  2. Yazar: ONUR ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KEMAL KIZILCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, konut kredisi faiz oranlarının konuta erişebilirlik üzerindeki etkisini, finansallaşma düzeyi göstergesi olan ipotekli konut sahipliği oranı ile birlikte değerlendirmektedir. Avrupa Birliği ülkeleri için 2003-2023 dönemini kapsayan analizde, yıl ve ülke sabit etkiler modeline dayanan regresyon yöntemi kullanılmıştır. Konuta erişebilirlik göstergesi, genel konut maliyetleri ve kiraya özgü maliyetlerin hane halkı harcanabilir gelirine oranı olarak tanımlanmıştır. Ayrıca konut erişilebilirliği, farklı gelir grupları (yüksek, orta ve düşük) ve farklı konut durumları (ev sahibi ve kiracı) bakımından ayrıştırılarak incelenmiştir. Çalışmanın literatüre temel katkısı, faiz oranlarının etkisini ipotekli konut sahipliği oranıyla etkileşimli biçimde incelemesidir. Bulgular, faiz oranlarındaki değişimin konuta erişebilirlik üzerindeki etkisinin, ipotekli konut sahipliği oranı arttıkça belirginleştiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca sonuçlar, faiz oranlarındaki düşüşlerin genel konuta erişebilirliği olumlu yönde etkilemesine karşın, kiracıların erişebilirliğini olumsuz etkilediğini göstermiştir. Bu bulgu, finansallaşmanın konut sahipleri ile kiracıları farklılaştıran rolünü netleştirmektedir. Diğer açıklayıcı değişkenlerden gelir eşitsizliğindeki artış, üst gelir grubunun konuta erişimini etkilemezken, düşük gelirli grupların erişimini hem genel olarak hem de kiracılar özelinde olumsuz etkilemektedir. İnşaat hacmindeki değişimler ise genel erişebilirlik üzerinde sınırlı bir etkiye sahiptir. Bu çalışma, konutun finansallaşmasının gelir ve konut dağılımı üzerinde etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of mortgage interest rates on housing affordability by considering the level of housing financialization, measured through mortgage homeownership rates. Using panel regression analysis with country and year fixed effects, the research covers European Union countries over the period 2003-2023. Housing affordability is measured as the ratio of total housing costs and rental-specific costs to household disposable income. Additionally, affordability indicators are analyzed distinctly across different income groups (high, middle, and low) and housing tenures (homeowners and renters). The primary contribution of this study is the joint consideration of mortgage interest rates and mortgage homeownership rates through an interaction term, revealing that the impact of interest rates on affordability increases as mortgage ownership rates increase. The findings also demonstrate that while declining interest rates generally enhance overall housing affordability, renters experience an unexpected negative impact. This indicates a clear distributional difference created by financialization between homeowners and renters. Among other explanatory variables, increases in income inequality were found to negatively impact housing affordability for low-income groups—both in general and specifically among renters—while not significantly affecting higher-income groups. Changes in housing construction volume had only a limited effect on overall affordability. In conclusion, this study provides evidence that housing financialization influences the distribution of housing affordability across different income levels and housing tenures.