Kuersetin ve bazı d-amino asitlerini içeren yeni Ga (III) ve In (III) komplekslerinin sentezlenmesi, antioksidan ve fotolüminesans özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new Ga (III) and In (III) complexes containing quercetin and some d-amino acids and investigation of their antioxidant and photoluminescence properties
- Tez No: 965028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında kuersetin ve bazı D-amino asitler (alanin, fenilalanin, valin) kullanılarak, yapısında iki farklı ligant içeren üç adet galyum (K-Al-Ga(III), K-Fen-Ga(III), K-Val-Ga(III)) ve üç adet indiyum (K-Al-In(III), K-Fen-In(III), K-Val-In(III)) kompleksi sentezlenmiştir. Bu yeni komplekslerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-GB, LC-MS, toz XRD spektroskopisi, elemental (CHN) ve termal analiz, manyetik duyarlılık v iletkenlik ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar diyamanyetik Ga(III) ve In(III) komplekslerinin tek çekirdekli [M(L1)2L2] yapıda olduğunu (L1 : Kuersetin, L2 : D-Aa) ve çözeltide iletken özellik göstermediğini belirtmektedir. Bu kompleksler için oktahedral geometri önerilmektedir. Kuersetin, D-amino asitler ile Ga(III) ve In(III) komplekslerinin antioksidan özellikleri DPPH radikal süpürme metotuna göre incelenmiştir. Standart madde olarak askorbik asit kullanılmıştır. Bileşiklerin DMSO çözücü ortamında farklı derişimdeki (16,67‒66,64 µM) çözeltileri hazırlanmış ve 517 nm dalga boyundaki absorbans değerleri UV-GB absorpsiyon spektroskopisi ile ölçülmüştür. Genel olarak bileşiklerin derişimi arttıkça % inhibisyon değerinin arttığı, ancak en yüksek derişimde belirgin bir sapmanın olduğu gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar Ga(III) komplekslerinin kuersetin ve askorbik asitten daha yüksek aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Galyum ve indiyum komplekslerinin floresans emisyon spektrumları DMF ortamında kaydedilmiştir. Bileşiklerin üç farklı derişimde (1.0×10–3 M, 1.0×10–4 M ve 1.0×10–5 M) çözeltileri hazırlanmış ve 365 nm dalga boyundaki ışık ile uyarılmıştır. Galyum komplekslerinin emisyon bandı 416‒544 nm, 429‒542 nm ve 416‒526 nm aralığında gözlenirken, indiyum komplekslerinin emisyon bandı 434‒548 nm, 444‒524 nm ve 439‒533 nm aralığında tespit edilmiştir. Çözelti derişimi azaldıkça floresans emisyon şiddetinin arttığı ve bazı komplekslerin emisyon bandının kırmızıya kaydığı belirlenmiştir. Ancak en seyreltik çözeltide emisyon şiddetinin çok keskin bir şekilde azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three gallium (K-Al-Ga(III), K-Phen-Ga(III), K-Val-Ga(III)) and three indium (K-Al-In(III), K-Phen-In(III), K-Val-In(III)) complexes containing two different ligands in their structures have been synthesized by using quercetin and some D-amino acids (alanine, phenylalanine, valine). The structures of these new complexes have been characterized by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-visible, LC-MS, powder XRD spectroscopy, elemental (CHN) and thermal analysis, magnetic susceptibility and conductivity measurements. The obtained results indicated that diamagnetic Ga(III) and In(III) complexes have a mononuclear [M(L1 )2L2] structure (L1 : Quercetin, L2 : D-Aa), and they do not show conductive properties in solution. Octahedral geometry has been suggested for these complexes. The antioxidant properties of quercetin, D-amino acids, Ga(III) and In(III) complexes have been investigated by DPPH radical scavenging method. Ascorbic acid was used as a standard. DMSO solutions of the compounds at different concentrations (16,67‒66,64 µM) have been prepared, and the absorbance were measured at 517 nm by UV-Visible absorption spectroscopy. In general, it has been noted that inhibition % value increases with an increase of concentration of the compounds. But there was a significant deviation at the highest concentration. The obtained results show that Ga(III) complexes have higher activity than quercetin and ascorbic acid. Fluorescence emission spectra of gallium and indium complexes have been recorded in DMF. Solutions of the compounds at three different concentrations (1.0×10–3 M, 1.0×10–4 M and 1.0×10–5 M) have been prepared and excited with light of 365 nm wavelength. While the emission bands of gallium complexes were observed in the range of 416‒544 nm, 429‒542 nm and 416‒526 nm, the emission bands of indium complexes were detected in the range of 434‒548 nm, 444‒524 nm and 439‒533 nm. It has been determined that the fluorescence emission intensity increases with decreasing of solution concentration, and the emission bands of some complexes give red-shifts. However, it has been observed that the emission intensity decreased very sharply in the most dilute solution.