Çad'ın sahel ve sudanıan bölgelerinde tarımı yapılan bazı bitkilerin bitki su tüketimleri ve sulama programlarının belirlenmesi
Determination of crop water consumption and irrigation programs of some crops cultivated in the sahel and sudanian regions of chad
- Tez No: 965056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Çad'ın Sahel ve Sudanian bölgelerinde Cropwat programı aracılığıyla bazı bitkilerin bitki su tüketimlerinin tahmin edilmesi ve sulama programlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. CROPWAT, FAO'nun Arazi ve Su Geliştirme Bölümü tarafından geliştirilmiş bir karar destek aracıdır. Windows tabanlı CROPWAT 8.0 yazılımı; toprak, iklim ve bitki verilerine dayanarak bitki su ihtiyacı ile sulama gereksinimlerinin hesaplanmasını sağlayan bir bilgisayar programıdır. Bu program, farklı tarımsal yönetim koşulları altında sulama programlarının oluşturulmasına ve çeşitli ürün desenleri için su temin planlamalarının yapılmasına olanak tanımaktadır. Ayrıca, CROPWAT 8.0, çiftçilerin sulama uygulamalarını analiz etmek ve hem sulu hem de kuru tarım koşullarında ürün verimliliğini tahmin etmek amacıyla da kullanılabilmektedir. Çad'da en çok tarımı yapılan susam, mısır, pamuk, yer fıstığı ve domates olmak üzere beş farklı ürünün üç farklı bölgede (Am-Timan, Bol ve Faya) önce bitki katsayıları (KC) ve referans bitki su tüketimi (ETO) hesaplanmıştır. KC sonuçları iklim, yağış ve ürün verilerine göre hesaplanmıştır. Bu nedenle KCsonuçları, üç farklı bölgede farklı sonuçlar göstermektedir. Daha sonra bitki su tüketimleri ve sulama programları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre daha çok yağış alan bölgelerin referans bitki su tüketimlerinin, az yağış alan bölgelere daha az olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla ETO değerlerinin daha yüksek olduğu bölgelerde bitki su tüketimleri de daha yüksek çıkmaktadır. Susam bitkisinin bitki su tüketimi (ETC) her üç bölge için sırasıyla 531.6 mm (Am-Timan), 863.7 mm (Bol), 1080.5 mm (Faya) olarak belirlenmiştir. Mısır bitkisinin bitki su tüketimine (ETC) bakacak olursak, 685.1 mm (Am-Timan), 1024.0 mm (Bol) ve 1518.2 mm (Faya) olarak belirlenmiştir. Pamuk bitkisinin ETC değerleri, 1103.5 mm (Am-Timan), 1877.7 mm (Bol) ve 2052.9 mm (Faya) olarak hesaplanmıştır. Yer fıstığı ETC değerleri incelendiğinde, 532.6 mm (Am-Timan), 742.4 mm (Bol) ve 1083.1 mm (Faya) olarak hesaplanmıştır. Son olarak domates bitkisinin ETC değerleri ise, 800.6 mm (Am-Timan), 1211.7 mm (Bol) ve 1037,1 mm (Faya) olarak hesaplanmıştır. Fakat Faya ili Sahara bölgesinde olduğu için normalde bu ürünlerin tarımı yapılmamaktadır. Sadece bitki su tüketimi ve sulama programlarını tahmin etmek amacıyla değerlendirmeye dahil edilmiştir. Dolayısıyla Sudanian kuşağındaki Salamat bölgesi, daha fazla yağış aldığı içi bazı bitkiler (örneğin mısır) için sulamaya gerek kalmamıştır. Fakat Sahel ve Sahara bölgelerindeki Bol ve Faya illerinde sulama ihtiyacı, yağışların az olması nedeniyle daha fazla çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to estimate the crop water requirements and to develop irrigation schedules for selected crops in the Sahelian and Sudanian regions of Chad using the CROPWAT program. CROPWAT is a decision-support tool developed by the Land and Water Development Division of the FAO. The Windows-based CROPWAT 8.0 software is designed to calculate crop water needs and irrigation requirements based on soil, climate, and crop data. The program enables the formulation of irrigation schedules under various agricultural management conditions and facilitates the planning of water supply for different cropping patterns. Furthermore, CROPWAT 8.0 can be utilized to assess farmers' irrigation practices and to estimate crop performance under both irrigated and rainfed conditions. In this study, crop coefficients (KC) and reference evapotranspiration (ETO) were first calculated for five major crops cultivated in the country sesame, maize, cotton, peanut, and tomato across three different regions (Am-Timan, Bol, and Faya). Initially, crop coefficients (KC) and reference evapotranspiration (ETO) values were calculated. The KC values, derived from climate, precipitation, and crop data, varied across the three regions accordingly. Subsequently, the crop water consumption (ETC) and irrigation schedules were determined. According to the findings, regions receiving higher rainfall exhibited lower reference evapotranspiration values compared to areas with less precipitation. Consequently, in regions with higher ETO values, crop water consumption was also greater. For sesame, the ETC values were calculated as 531.6 mm in Am-Timan, 863.7 mm in Bol, and 1080.5 mm in Faya. The ETC values for maize were 685.1 mm in Am-Timan, 1024.0 mm in Bol, and 1518.2 mm in Faya. For cotton, the ETC values were 1103.5 mm in Am-Timan, 1877.7 mm in Bol, and 2052.9 mm in Faya. Groundnut ETC values were 532.6 mm in Am-Timan, 742.4 mm in Bol, and 1083.1 mm in Faya. Finally, the ETC values for tomato were 800.6 mm in Am-Timan, 1211.7 mm in Bol, and 1037.1 mm in Faya.However, since Faya province is located in the Sahara region, cultivation of these crops is not typically practiced there. It was included in the evaluation solely for the purpose of estimating crop water consumption and irrigation scheduling. Thus, it was observed that in the Sudanian zone, particularly in the Salamat region, higher rainfall reduced or eliminated the need for irrigation for certain crops (e.g., maize). However, in the Sahelian and Saharan zones, specifically in Bol and Faya, lower rainfall led to greater crop water consumption, thereby increasing the necessity for irrigation.