Küçük Menderes havzası alluvial ve kolluvial topraklarının alınabilir magnezyum durumu ve alınabilir magnezyum miktarlarının tayininde kullanılacak yöntemler
Magnesium status of alluvial and colluvial soils in Küçük Menderes basin and the selection of the methods used to determine the available magnesium of these soils
- Tez No: 96506
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ZEKİ ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET“KÜÇÜK MENDERES HAVZASI ALLUVIAL VE KOLLUVİAL TOPRAKLARININ ALINABİLİR MAGNEZYUM DURUMU VE ALINABİLİR MAGNEZYUM MİKTARLARININ TAYİNİNDE KULLANILACAK YÖNTEMLER”AKÇALI, H-Berraknur Doktora Tezi, Toprak Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. İzzet Z.ATALAY Temmuz 2000,..163..Sayfa Bu araştırmanın amacı, Küçük Menderes Havzası alluvial ve kolluvial toprakların magnezyum durumunu saptamak ve bu bölge topraklarının alınabilir magnezyum miktarlarının tayininde kullanılacak en uygun yöntem veya yöntemleri belirlemektir. Araştırma konusu olan Küçük Menderes Havzası'ndaki alluvial ve kolluvial toprakların yayılış alanları gözönünde tutularak bölgeyi temsil edebilecek 44 ayrı yerden, 0-25 ve 25-50 cm derinlikten toprak örneği alınmıştır. Bu toprak örneklerinde gerekli fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Kurulan saksı denemesinde bakla bitkisi 7 hafta, yulaf bitkisi 6 hafta süreyle yetiştMlmiştir. Bitkinin topraktan aldığı alınabilir magnezyum miktarı ile uygulanan 10 değişik kimyasal analiz metodu arasında ilişki aranmıştır. Sonuç olarak, araştırmada incelenen Küçük Menderes Havzası alluvial grubu toprakların alınabilir magnezyum miktarlarının belirlenmesinde kullamlabilecek en uygun yöntemlerin Kuzey Carolina, 0.05 N HC1, 0.0125 M CaCl2, Morgan ve 0.1 N HC1 metodlan, kolluvial grubu topraklan için 0.05 M CaCl2, 0.0125 M CaCl2, 0.05 N HCl.Kuzey Carolina, 0.5 M NaCl ve 0.5 N NBUOAc yöntemleri olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar sözcükler : Alluvial, Kolluvial, Magnezyum,
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT MAGNESIUM STATUS OF ALLUVIAL AND COLLUVIAL SOILS IN KÜÇÜK MENDERES BASIN AND THE SELECTION OF THE METHODS USED TO DETERMINE THE AVAILABLE MAGNESIUM OF THESE SOILS AKÇALI, H.Berraknur PhD in Plant Nutrition Supervisor: Prof. Dr. İzzet ATALAY July, 2000, 163 pages This research deals with the magnesium status of the alluvial and colluvial soils in Küçük Menderes Basin. The project defines the most suitable method of methods to be used in determining the available magnesium content of soil. Taking the distribution of soils within the Küçük Menderes Basin in to account, 44 soil samples from different sites which would represent the quality of the soil in the area were taken at 0-25cm and 25-50cm depth. Necessary physical and chemical analyses were made in these soil samples. In these set up pot experiments faba bean grew in seven weeks where as oats took six weeks to grow. The project investigated correlation between the amount of absorbable magnesium inherited by the plants and 10 different chemical analyses methods to statistically determine the magnesium content of the soil. Finally, North Carolina, 0.05 N HC1, 0.0125 M CaCl2, Morgan and 0.1 N HC1 methods selected as the most suitable methods for alluvial soil whereas 0.05 M CaCl2, 0.0125 M CaCl2,0.05 N HC1, North Carolina, 0.5 M NaCl and 0.5 N NHUOAc methods were put forth to be the determinant methods for magnesium status of colluvial soil in Küçük Menderes Basin. Keywords : Alluvial, Colluvial, Magnesium