Çocuk-ebeveyn ilişki terapisi eğitim programının kirkpatrick modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the child-parent relationship therapy training program according to the kirkpatrick model
- Tez No: 965077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Araştırmada, henüz 72 ayını doldurmamış birinci sınıf öğrencilerinin ebeveynlerine Çocuk-Ebeveyn İlişki Terapisi (ÇEİT) programı uygulanmıştır. Araştırmanın temel amacı, ÇEİT programının etkililiğini Kirkpatrick Değerlendirme Modeli çerçevesinde değerlendirmektir. Çalışma, 2023-2024 akademik yılı güz döneminde, Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan bir devlet ilkokuluna kayıtlı 60-71 aylık öğrenciler ile bu öğrencilerin ebeveynleriyle sınırlı tutulmuştur. Araştırma, ÇEİT eğitimi uygulamasının iki aşamalı sürecine dayanmaktadır: İlk aşamada, haftada bir oturum olmak üzere toplam dört hafta süren ebeveyn eğitimi gerçekleştirilmiş; ikinci aşamada ise, beş haftalık süpervizyonlu ev temelli oyun süreci ile birlikte son değerlendirme oturumu uygulanmıştır. Araştırma, karma araştırma desenlerinden sıralı açıklayıcı tasarım ile yapılandırılmıştır. Karma desende öncelikli olarak nicel veriler toplanmış ve analiz edilmiş, nitel veriler ile de bulgular desteklenmiştir. Nicel veriler SPSS programı aracılığıyla Mann-Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve ANCOVA (Quade yöntemi) analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analiz ve içerik analizi teknikleriyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma sonuçları, ÇEİT programının Kirkpatrick Değerlendirme Modeli'nin dört aşaması çerçevesinde değerlendirildiğinde, programın oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Katılımcılar, eğitime olumlu tepkiler vermiş; bilgi, beceri ve tutum boyutlarında anlamlı öğrenmeler gerçekleştirmiştir. Özellikle yapılandırma, empatik dinleme ve çocuğun liderliğine uyma becerilerinde gelişim gözlenmiş; bu becerilerin günlük hayata yansıdığı ve ebeveyn-çocuk etkileşimini güçlendirdiği belirlenmiştir. Sonuç boyutunda, ebeveynlerin tutumlarındaki olumlu değişimlerin yanı sıra, çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerinde de anlamlı ilerlemeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the Child-Parent Relationship Therapy (CRT) program was applied to the parents of first-grade students who were under 72 months old. The primary objective of the study was to evaluate the effectiveness of the CRT program within the framework of the Kirkpatrick Assessment Model. The study was limited to 60-71 month-old students enrolled in a public primary school in the Western Black Sea Region during the fall semester of the 2023-2024 academic year, and their parents. The study was based on a two-stage process of implementing the CET education program: The first stage involved four weeks of parent training, one session per week; the second stage involved a five-week supervised home-based play session, followed by a final evaluation session. The study was structured using a sequential explanatory design, a type of mixed research design. Quantitative data were collected and analyzed, and the findings were supported by qualitative data. Quantitative data were analyzed using the Mann-Whitney U Test, Wilcoxon Signed-Rank Test, and ANCOVA (Quade method) using SPSS. Qualitative data were analyzed using descriptive and content analysis techniques. The findings are presented in tables. The research results show that the ÇEİT program is highly effective when evaluated within the framework of the four stages of the Kirkpatrick Evaluation Model. Participants responded positively to the training and achieved meaningful learning across the dimensions of knowledge, skills, and attitudes. Improvements were particularly observed in the skills of structuring, empathic listening, and following the child's leadership; these skills were found to be reflected in daily life and strengthen parent-child interactions. In the outcome dimension, in addition to positive changes in parents' attitudes, significant improvements were also observed in the children's social and emotional development.