Tap blok uygulanmış sezaryen doğumlarında postoperatif analjezinin değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative analgesia in cesarean deliveries with tap block applied
  1. Tez No: 965087
  2. Yazar: MUHAMMET ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEF BOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada prevalansı giderek artan sezaryen operasyonu orta ila şiddetli postoperatif ağrıya neden olmaktadır. Bu durum iyileşmeyi, günlük yaşam aktivitelerine dönüşü, anne-çocuk bağını ve anne psikolojik iyilik halini olumsuz etkileyebilir. Sezaryen operasyonu sonrası ağrı yönetiminde en güncel yaklaşım multimodal analjezi yönetimidir. Opioid veya opioid olamayan analjeziklerin rejyonel yöntemlerle kombine edilerek uygulandığı bu yaklaşımla opioid tüketimi azalır ve opioide bağlı yan etkiler önlenir. TAP bloğu sezaryen operasyonu sonrası postoperatif ağrı tedavisinde yaygın olarak kullanılan rejyonel blok yöntemlerinden birisidir. Bu çalışmada sezaryen operasyonu hastalarında farklı TAP blok tekniklerinin postoperatif etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışma için, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 02.05.2024 tarihli 2024/06-02 sayılı etik kurul onayı alındı. Bu çalışmaya, elektif şartlarda, genel anestezi altında, TAP blok uygulanmış, sezaryen operasyonu olan, ASA
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of cesarean operations worldwide can result in moderate to severe postoperative pain. This situation can adversely affect recovery, the resumption of daily activities, the bond between mother and child, as well as the mother's psychological well-being. The contemporary approach to pain management following cesarean surgery is multimodal analgesia management. This strategy integrates the use of both opioids and non-opioid analgesics with regional techniques, aiming to minimize opioid consumption and mitigate related side effects. Among the commonly utilized regional block techniques for postoperative pain management after cesarean operations is the TAP block. In this study, the postoperative effectiveness of different TAP block techniques was compared in patients undergoing cesarean surgery. For this study, ethical approval was obtained from the Ethics Committee of Fırat University Faculty of Medicine, dated 02.05.2024 with the approval number 2024/06-02. A total of 105 patients aged 18-45 years, who were ASA