Güney Sibirya Türk destanlarında Epitetler
Epithets in the Southern Siberian Turkish Epics
  1. Tez No: 965109
  2. Yazar: NURSU NİDA TANIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Destanlar, bir kültürün tarihini, mitolojisini, kahramanlarını ve değerlerini yansıtan önemli edebî eserlerdir. Güney Sibirya, Türk kültürü için zengin bir mirasa sahiptir ve bu bölgede yaşayan topluluklar, kendi destanlarını oluşturmuşlardır. Destanlar, sözlü gelenek içinde kuşaktan kuşağa aktarılan, genellikle kahramanlık, aşk, savaş gibi temalara odaklanan epik öykülerdir. Bu bağlamda, epitetler, destanlarda geçen kahramanların özelliklerini, olayların atmosferini ve mekânların niteliklerini vurgulamak için kullanılan sözcük gruplarıdır. Çalışmada, öncelikle Güney Sibirya bölgesine ait kültür, tarih ve dil yapısı incelenerek, burada şekillenen Türk destan geleneğinin temel niteliklerini ortaya koymak hedeflenmektedir. Ardından, epitetlerin destanlardaki rolünü ve kullanım biçimlerini anlamaya yönelik ayrıntılı bir çözümleme sunulmaktadır. Güney Sibirya Türk destanlarında yer alan epitetlerin anlam ve yapı bakımından özellikleri incelenerek bu epitetlerin destan kahramanlarını, olayları ve mekânları nasıl betimlediği açıklığa kavuşturulmaktadır. Ayrıca, epitetlerin destanın dil yapısına etkileri ele alınarak bu unsurların destanın bütünlüğüne ve ifadesine nasıl katkı sağladığı değerlendirilmektedir. Destanlarda kullanılan epitetlerin kültürel sembollerle bağlantıları ve toplumsal ile tarihî bağlamda kazandığı anlamlar derinlemesine incelenmektedir. Çalışma, epitetlerin destanların anlam dünyasına olan katkılarını ve bu edebî unsurların kültürel sembollerle nasıl ilişkilendirildiğini anlamaya yönelik önemli bir katkı sunmaktadır. Ayrıca Türk destan geleneğinin çeşitli yönlerini anlamak ve bu geleneğin Güney Sibirya bölgesindeki belirgin özelliklerini incelemek isteyen araştırmacılara da referans bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epics are significant literary works that reflect the history, mythology, heroes, and values of a culture. Southern Siberia holds a rich heritage for Turkic culture, and the communities living in this region have created their own epic narratives. These epics, which have been transmitted orally from generation to generation, often focus on themes such as heroism, love, and warfare. In this context, epithets are word groups used to emphasize the characteristics of heroes, the atmosphere of events, and the qualities of locations within the epics. This study primarily aims to explore the culture, history, and linguistic structure of the Southern Siberia region to uncover the foundational attributes of the Turkic epic tradition that emerged there. Subsequently, it provides a detailed analysis of the role and usage of epithets in these epics. By examining the semantic and structural properties of epithets found in Southern Siberian Turkic epics, the study sheds light on how these epithets describe epic heroes, events, and settings. Additionally, the effects of epithets on the linguistic structure of the epics are evaluated, highlighting their contribution to the coherence and expressiveness of the narrative. The study further delves into the connections between the epithets and cultural symbols, as well as their meanings within social and historical contexts. It offers valuable insights into the contributions of epithets to the semantic world of the epics and how these literary elements are interwoven with cultural symbols. Moreover, this research serves as a reference source for researchers seeking to understand various aspects of the Turkic epic tradition and examine the distinctive characteristics of this tradition in the Southern Siberian region.