Sürdürebilirlik ve Covid-19 sonrası dönemde Karadeniz konut mimarisi tasarımına ait yenilikçi yaklaşımlar
Sustainability and innovative approaches to Black Sea residential architecture desing in the post Covid-19 period
  1. Tez No: 863843
  2. Yazar: YUNUS EMRE TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda sanayi devriminin getirdiği sorunlar ve iklim değişikliğinin artan önemi, dünyamızı 21. yüzyılda gerekli dönüşümlere zorlamaktadır. Dünyamızın hızlı bir değişim yaşadığı ve çevresel değerlerin hızla yok olmaya yüz tuttuğu günümüzde sürdürülebilirlik kavramı bu duruma uygulanabilir bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Sürdürülebilirlik ülkemizde henüz gerekli farkındalığı yaratmayan bir kavram olmaya devam ederken, son dönemde yaşanan Kovid-19 salgını ve çevre felaketleri gibi olaylar bu olguyu gündeme taşıyarak ön plana çıkmasına sebep oldu. Sonuç olarak iklim değişikliği bağlamında kentlerde ve konutlarda mimarların ve şehir plancılarının geniş sosyal, ekonomik ve politik bağlamda ele alması gereken acil bir sorunsal olarak ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilir kentleşme kavramı yeni bir kavram olmasına karşın doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli bir rol oynaması nedeniyle önemi giderek artmaktadır.Covid-19 salgınının neden olduğu radikal değişimler incelendiğinde toplumlar kentsel yaşamı, çalışma model ve kalıplarını yeniden değerlendirmek zorunda kalmış, bu da daha bireysel bir yaklaşıma doğru bir değişimi zorunlu kılmıştır. Pandemi sırasında uygulanan sosyal izolasyon önlemleri, toplumdaki bireyler için farklı mekansal gereksinimlere yol açarak, sosyal etkileşimin değişen dinamiklerine yanıt olarak yerleşim alanlarında, ofislerde, hastanelerde, okullarda ve kamusal alanlarda dönüştürücü değişikliklere yol açtı. Bu araştırma, sürdürülebilir kentsel tasarımın yenilikçi perspektifini ve Covid-19' un mimari tasarım ve yaklaşımlar üzerindeki derin etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the age we live in, the problems brought by the industrial revolution and the increasing importance of climate change force our world to undergo necessary transformations in the 21st century. Nowadays, when our world is experiencing rapid change and environmental values are rapidly disappearing, the concept of sustainability emerges as a viable solution to this situation. While sustainability continues to be a concept that has not yet created the necessary awareness in our country, recent events such as the Covid-19 epidemic and environmental disasters have brought this phenomenon to the agenda and brought it to the fore. As a result, the context of climate change has emerged as an urgent problem that architects and urban planners in cities and housing need to address in a broad social, economic and political context. Although the concept of sustainable urbanization is a new concept, its importance is increasing as it plays an important role in protecting natural resources and transferring them to future generations. Considering the radical changes caused by the Covid-19 epidemic, societies have had to re-evaluate urban life, working models and patterns, which has necessitated a change towards a more individual approach. Social isolation measures implemented during the pandemic have led to different spatial requirements for individuals in society, leading to transformative changes in residential areas, offices, hospitals, schools and public spaces in response to the changing dynamics of social interaction. This research investigates the innovative perspective of sustainable urban design and the deep impact of Covid-19 on architectural design and approaches.