0-3 ay arası acil polikliniğine ateş şikayeti ile başvuran çocukların klinik yönetiminin kesitsel retrospektif olarak değerlendirilmesi
Clinical management of febrile infants aged 0–90 days presenting to the emergency department: A retrospective cross-sectional study
- Tez No: 965129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş:0-90 gün arası ateşli çocuklar ciddi ve invaziv bakteriyel hastalıklar açısından diğer çocuklara oranla daha yüksek risk altındadırlar. Son yıllarda uluslararası kurumlarca bu hastalara daha seçici olup tanısal girişimsel işlemlerin azaltılması ve gerçekten hasta ve riskli çocukların saptanması adına birçok çalışma yayınlanmıştır. Bizde merkezimizde değişen bu eğilimin klinik pratiğimize yansımalarını ve bu rehberlerin ülkemizde ve hastanemizde saptanan ciddi bakteriyel enfeksiyonları tanıma gücünü değerlendirmeyi amaçladık Gereç ve Yöntem: 01.06.2020-30.06.2025 yılları arasında acil servislerimize başvuran evde ya da hastanede 37,5 ve üzeri vücut sıcaklığı ölçümü olan hastalar dahil edildi. Yakın zamanlı hastane yatışı olup hiç yüksek ölçülen vücut sıcaklığı olmayan hastalar çıkarıldı. Tanısal analizlere retrospektif olarak 671 hasta dahil edildi. Demografik veriler, laboratuvar bulguları ve klinik izlemleri kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen vakalar değerlendirildiğinde bakteriyemi %1,9, bakteriyel menenjit %1,3 ve İYE %6,8 oranında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Children with fever between 0-90 days are at higher risk for serious and invasive bacterial diseases compared to other children. In recent years, many studies have been published by international institutions in order to be more selective in these patients, to reduce diagnostic interventional procedures and to identify really sick and risky children. In our centre, we aimed to evaluate the reflections of this changing trend on our clinical practice and the power of these guidelines to recognise serious bacterial infections detected in our country and in our hospital. Materials and Methods: Between 01.06.2020 and 30.06.2025, patients admitted to our emergency departments with a body temperature measurement of 37.5 and above at home or in hospital were included. Patients with recent hospitalisation and no elevated temperature were excluded. A total of 671 patients were retrospectively included in the diagnostic analyses. Demographic data, laboratory findings and clinical follow-up were recorded Results: In our study, the incidence of bacteremia, bacterial meningitis, and urinary tract infection (UTI) was found to be 1.9%, 1.3%, and 6.8%, respectively. Multivariate logistic regression analysis was performed to identify predictive variables for culture-proven bacterial infection (CBE).