Hologramlar, holografik optik düzenekler ve bir artırılmış gerçeklik uygulaması
Holograms, holographic optical assemblies, and an augmented reality application
  1. Tez No: 965130
  2. Yazar: OĞUZ BALAS
  3. Danışmanlar: PROF. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Günümüzde hızla artan teknolojik yenilikler, özellikle holografi ve artırılmış gerçeklik gibi bağımsız medya alanları arasındaki yakınsama temelli teknoloji paylaşımını belirgin şekilde artırmaktadır. Holografik teknikler gün geçtikçe dijitalleşmekte, artırılmış gerçeklik ortamları ise teknolojik bileşenlerin ortaklaşmasıyla holografik özellikler kazanmaktadır. Ancak bu yakınsamanın henüz tam olarak gerçekleştiği söylemek güçtür. Diğer taraftan bu durum, her iki alan arasındaki disiplinlerarası sınırların bulanıklaşmasına ve terminolojik belirsizliklere de yol açmaktadır. Bu çalışma, artırılmış gerçeklik ve dijital holografiyi teknik, kavramsal ve uygulama alanları düzeyinde karşılaştırmalı olarak inceleyerek, aralarındaki benzeşen ve ayrışan yönlerin belirlemesini, artırılmış gerçeklik sunumlarının holografik teknolojilerle bağlantılarının ortaya konmasını ve gelecekte ne ölçüde birleşebileceklerinin tartışılmasını amaçlamaktadır. Ayrıca sergi alanlarında holografik artırılmış gerçeklik sunum teknolojilerinin kullanım olanakları, bir uygulama projesi üzerinden değerlendirilmiştir. Birinci bölümde; hologramlar, tarihsel gelişimi, optik temelleri, holografi tekniği, temel özellikleri ve dijital holografi alanı üzerinden incelenmiştir. Ayrıca artırılmış gerçeklik tarihsel gelişimi, temel özellikleri, kullanıcı etkileşimi üzerinden ele alınmıştır. İkinci bölüm, nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde yürütülmüştür. İçerik analizi ve tematik çözümleme yoluyla; her iki alanın pratik uygulama alanları, türleri, teknolojileri, cihaz ve donanımları, uygulama örnekleri, teknik dokümanları, tanıtım ve görsel materyalleri analiz edilmiştir. Bu yolla, aralarındaki teknolojik ve kavramsal bağlantılar, terminolojik belirsizliklerin nedenleri ve gelecekte ne ölçüde bütünleşebilecekleri gibi sorulara yanıt aranmıştır. Üçüncü bölümde; araştırma bulguları temelinde artırılmış gerçeklik uygulama ve cihazları ortak teknolojiler üzerinden incelenerek, holografi ile bağlantıları tartışmaya açılmıştır. Dördüncü bölümde; Çankırı Müzesi'nde sergilenen paleontolojik bulguların, Gangra Ruhları isimli holografik artırılmış gerçeklik uygulaması ile sergilenmesine yönelik etkileşimli bir video projeksiyon sunumu tasarlanarak, yapım aşamalarıyla birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, rapidly increasing technological innovations are significantly increasing the convergence-based technology sharing between independent media fields, especially holography and augmented reality. Holographic techniques are becoming increasingly digitalised, while augmented reality environments are gaining holographic features through the convergence of technological components. However, it is difficult to say that this convergence has not yet been fully realised. On the other hand, this situation leads to the blurring of interdisciplinary boundaries between both fields and terminological ambiguities. This study aims to examine augmented reality and digital holography comparatively at the level of technical, conceptual and application areas, to determine the similarities and differences between them, to reveal the connections of augmented reality presentations with holographic technologies and to discuss to what extent they may merge in the future. In addition, the possibilities of using holographic augmented reality presentation technologies in exhibition spaces are evaluated through an application project. In the first chapter; holograms, historical development, optical foundations, holography technique, basic features and digital holography are analysed. In addition, augmented reality is analysed through its historical development, basic features and user interaction. The second chapter was conducted within the framework of qualitative research methods. Through content analysis and thematic analysis; practical application areas, types, technologies, devices and equipment, application examples, technical documents, promotional and visual materials of both fields were analysed. In this way, answers were sought to questions such as the technological and conceptual links between them, the reasons for terminological ambiguities and the extent to which they can be integrated in the future. In the third chapter; on the basis of the research findings, augmented reality applications and devices are analysed through common technologies and their connections with holography are discussed. In the fourth chapter, an interactive video projection presentation for the exhibition of paleontological findings exhibited in Çankırı Museum with the holographic augmented reality application named Gangra Spirits is designed and presented together with the construction stages.