Düzendeki çelişkilerin yapısöküm yoluyla sanata yansımaları
Reflections of contradictions in the order on art through deconstruction
- Tez No: 965131
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, bireyin içinde yaşadığı düzenin sorgulanmayan yapısını, o yapının kendi iç çelişkileri üzerinden yeniden düşünmeyi amaçlamaktadır. Her düzen, kendi içinde bir çatışmayı barındırır; bu çatışmalar ise çoğu zaman bastırılır, görmezden gelinir ya da olağanlaştırılır. Bu çalışmada, çelişkilerin bastırılması yerine görünür kılınması, sanat yoluyla düşünsel bir yüzleşme alanı olarak ele alınmıştır. Jacques Derrida'nın yapısöküm kuramı, anlamın durağan değil, sürekli bir çözülme ve yeniden kurulum sürecinde olduğunu savunur. Bu yaklaşım, yalnızca metinlere değil, toplumsal yapılara, imgeler dünyasına ve gündelik nesnelere de uygulanabilecek bir düşünme biçimi olarak değerlendirilmiştir. Tezde, bu düşünce ekseninde sanatın çelişkiyle kurduğu ilişki hem biçimsel hem de kavramsal düzeyde ele alınmış; estetik olanın ardındaki politik, toplumsal ve bireysel katmanlar çözümlenmiştir. Uygulama süreci, gündelik hayatın içinde yer alan nesnelerin işlevlerinden koparılarak yeniden düzenlendiği yerleştirmeler ve serigrafi baskılarla ilerlemiştir. Bu tez, sanatın çelişkiler karşısında edilgen bir alan olmadığını; aksine, çelişkiyi dönüştürme ve görünür kılma potansiyeli taşıyan bir üretim biçimi olduğunu ortaya koyar. Yapısöküm aracılığıyla, bastırılan anlamlar açığa çıkarılmış; bireysel deneyim, toplumsal yapılar ve estetik dil arasında düşünsel bir bağ kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reconsider the unquestioned structure of the system in which the individual lives, through the internal contradictions inherent in that very structure. Every system contains its own conflicts; however, these conflicts are often suppressed, ignored, or normalized. This study approaches the visibility of these contradictions not as something to be repressed, but as a site for intellectual confrontation through art. Jacques Derrida's theory of deconstruction argues that meaning is not fixed, but in a constant process of dissolution and reconstruction. This approach is considered not only applicable to texts, but also to social structures, the world of images, and everyday objects. Within this framework, the relationship between art and contradiction is examined on both formal and conceptual levels; the political, social, and individual layers underlying the aesthetic are analyzed. The practical process of the thesis developed through installations and screen printings, where objects from daily life were stripped of their functions and reconfigured. Ultimately, this thesis asserts that art is not a passive domain in the face of contradictions, but rather a productive force with the potential to transform and reveal them. Through deconstruction, repressed meanings are brought to light, and a conceptual connection is established between individual experience, social structures, and the aesthetic language.