İmdâdullah Tehânevî'nin hayatı, eserleri ve tarîkatı
The life, works and sufi order of Imdadullah Thanwi
- Tez No: 965259
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyıl Hint Altkıtası'nın tasavvuf tarihinde müstesna bir yere sahip olan İmdâdullah Tehânevî'nin (1818–1899) hayatını, ilmî ve tasavvufî mirasını ve mensubu bulunduğu tarîkatını ele alan bir incelemedir. İmdâdullah, çocukluk döneminden itibaren ilim ve tasavvuf çevresinde yetişmiş; dönemin önde gelen ulemâ ve meşâyihinden istifade ederek hem zâhirî hem de bâtınî ilimlerde derinleşmiştir. Başta Çiştiyye tarîkatının Sâbiriyye kolu olmak üzere, Nakşibendiyye, Kâdiriyye, Sühreverdiyye ve Kübreviyye tarîkatlardan da icazet alarak çok yönlü bir sûfî kimliği temsil etmiştir. 1857 yılında gerçekleşen Sipahi Ayaklanması'na fiilen katılan İmdâdullah, isyanın başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Mekke'ye hicret etmiştir. Hayatının geri kalan kısmını bu mukaddes şehirde geçiren İmdâdullah, irşat faaliyetlerini hem mektuplar hem de yetiştirdiği halifeleri vasıtasıyla sürdürmüştür. Bu süreçte, bir yandan Hint Altkıtası'ndaki müritleriyle olan irtibatını devam ettirmiş, diğer yandan Mekke'de önemli bir mânevî cazibe merkezi hâline gelmiştir. Dârü'l-Ulûm-i Diyûbend'in kurucu şahsiyetleri arasında, İmdâdullah'ın müritleri ve halifeleri yer almakta olup, bu durum onun söz konusu kişiler üzerindeki etkisini açıkça ortaya koymaktadır. Mevlânâ'nın Mesnevî'sine büyük bir ilgi duyan İmdâdullah, bu eserin hem halk hem de ulemâ arasında okunmasını teşvik etmiş; bu amaçla düzenli Mesnevî ders halkaları tertip etmiştir. Mesnevîhan Mehmed Es'ad Dede, İmdâdullah'tan istifade etmiş ve Ziyâü'l-Kulûb adlı eserini Türkçe'ye kazandırmıştır. Aynı şekilde, Ahmed Avni Konuk da Mesnevî şerhinde İmdâdullah'tan istifade etmiş ve onun Risâle der Beyân-ı Vahdet-i Vücûd adlı risâlesini Türkçe'ye çevirmiştir. Bu yönleriyle İmdâdullah Tehânevî, yalnızca döneminin tasavvufî yönelişlerine şekil veren bir sûfî değil, aynı zamanda ilmî ve mânevî mirasıyla sonraki nesiller üzerinde derin izler bırakmış çok yönlü bir şahsiyet olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the life, scholarly and spiritual legacy, and the Sufi order affiliation of Imdadullah Thanwi (1818–1899), a prominent figure in the Sufi history of the 19th-century Indian Subcontinent. From an early age, Imdadullah was raised in an environment of learning and Sufism, and he deepened his knowledge in both exoteric and esoteric sciences through the guidance of leading scholars and Sufi masters of his time. Primarily affiliated with the Sabriyya branch of the Chishtiyya order, he also received authorization (ijazah) in the Naqshbandiyya, Qadiriyya, Suhrawardiyya, and Kubrawiyya orders, thus representing a multifaceted Sufi identity. In 1857, Imdadullah took active part in the Indian Rebellion, and after its failure, he migrated to Mecca. There, he spent the rest of his life, continuing his spiritual guidance through letters and disciples. During this period, he maintained his connection with his followers in the Subcontinent while also becoming a significant spiritual figure in Mecca. Among the founders of Darul Uloom Deoband were his disciples and successors, which clearly demonstrates his influence on these figures. Imdadullah showed a profound interest in Rumi's Masnawi, encouraging its study among both scholars and the general public, and he organized regular study circles for it. Muhammad Asad Dede benefited from Imdadullah's teachings and translated his work Zia-ul-qulub, into Turkish. Likewise, Ahmad Avni Konuk drew upon Imdadullah's insights in his commentary on the Masnawi and translated the treatise Risala dar bayan wahdat-ul-wujud into Turkish. In this regard, Imdadullah Thanwi stands out not only as a Sufi who shaped the spiritual tendencies of his time but also as a figure who left a lasting impact on future generations through his intellectual and spiritual legacy.