Kanser hastalarına bakım veren hasta yakınlarının psikolojik sağlamlık durumlarının yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between the psychological resilience of caregivers of cancer patients and their quality of life
- Tez No: 965316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Psikoloji, Oncology, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Palyatif Bakım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Palyatif Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma kanser hastalarına bakım veren hasta yakınlarının, psikolojik sağlamlık durumlarının yaşam kalitesi ile ilişkisini belirlemeyi amaçlayan tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi ile Tokat Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi, Palyatif Bakım, Dahili ve Cerrahi Klinikler ile Kemoterapi Ünitesi'nde araştırmaya katılmaya gönüllü olan kanser hastasına bakım veren 156 kişi oluşturmuştur. Veriler 15 Kasım 2023-15 Mayıs 2024 tarihleri arasında yüz yüze toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve Kanserli Hastalarda Yaşam Kalitesi Ölçeği Aile Versiyonu (KHYKÖAV) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS for Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, minimum, maksimum, medyan, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Verilerin normal dağılımını belirlemek amacıyla basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılmıştır (+1,-1). Normal dağılım gösteren verilerin değerlendirilmesinde parametrik testlerden bağımsız gruplarda t testi ve Tek Yönlü (OneWay) Anova Analizi ve Post-Hoc testlerinden Tukey HSD ve Tamhane's yararlanılmıştır. Veriler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and correlational research aimed at determining the relationship between psychological resilience and quality of life in caregivers of cancer patients. The sample of the study consisted of 156 caregivers of cancer patients who volunteered to participate in the study and were receiving care at Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital and Tokat State Hospital Palliative Care Application and Research Center, Palliative Care, Internal Medicine and Surgical Clinics, and the Chemotherapy Unit. Data were collected face-to-face between November 15, 2023, and May 15, 2024. The data collection tools included a Personal Information Form, the Brief Resilience Scale (BRS), and the Family Version of the Quality of Life Scale in Cancer (FQOLC). Data were analyzed using SPSS for Windows version 25.0. Descriptive statistics such as frequency, percentage, minimum, maximum, median, mean, and standard deviation were used. To assess normality, skewness and kurtosis values (+1, -1) were examined. For normally distributed data, parametric tests including independent samples t-test, One-Way ANOVA, and post-hoc tests such as Tukey HSD and Tamhane's were used. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships between variables.