Mobbing ile motivasyon arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracılık rolü üzerine bir alan araştırması
A sample study on the mediating role of psychological resilience in the relationship between mobbing and motivation
  1. Tez No: 965321
  2. Yazar: MUHİTTİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın temel amacı çalışma hayatında mobbingin motivasyon üzerindeki etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracılık rolünü araştırmaktır. Bu doğrultuda, çalışmanın birinci bölümünde araştırma değişkenleri ile ilgili kavramlar kuramsal olarak açıklanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında, geliştirilen model ve araştırma hipotezlerinin test edilmesi için 304 çalışandan anket yoluyla elde edilen veriler SPSS programı aracılılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre mobbingin motivasyon üzerindeki etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracılık rolü bulunmaktadır. Bir başka deyişle çalışma hayatında mobbing motivasyonu anlamlı bir şekilde azaltmakta ancak psikolojik dayanıklılık bu etkinin şiddetini hafifletmektedir. Bu bağlamda psikolojik dayanıklılığı artırıcı stratejilerin ve mobbingin etkilerini azaltmaya yönelik farkındalık çalışmalarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the mediating role of psychological resilience in the effect of mobbing on motivation in work life. In this context, the concepts related to the research variables are explained theoretically in the first part of the study. In the application part of the study, the data obtained from 304 employees through a survey were analyzed using the SPSS program to test the developed model and research hypotheses. According to the findings, psychological resilience has a mediating role in the effect of mobbing on motivation. In other words, mobbing in work life significantly reduces motivation, but psychological resilience moderates the severity of this effect. In this context, it is recommended to develop strategies to increase psychological resilience and awareness studies to reduce the effects of mobbing.