İzmir Körfezi zooplanktonunda creseis acicula (rang, 1828) (mollusca, pteropoda)'nın dağılımı
The Distribution of creseis aducula (rang, 1828) (mollusca, pteropoda) in the İzmir bay zooplankton
  1. Tez No: 96534
  2. Yazar: ONAY ALİ ONMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERGEN, YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN MAVİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
IV ÖZET İZMİR KÖRFEZİ ZOOPLANKTONUNDA Creseis acicula ( Rang, 1828 ) ( Mollusca, Pteropoda )'NIN DAĞILIMI ONMUŞ, Onay AH Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Fakültesi Tez yöneticisi : Yrd. Doç Dr. Süleyman MAVİLİ Ekim 2000, 36 sayfa Ülkemiz deniz faunası içerisinde, hakkında yeterince bilgi bulunmayan Creseis acicula ( Rang, 1828 ), İzmir Körfezinde yapılan örneklemelerle kalitatif ve kantitatif olarak araştınlmıştır. Bu canimin, zooplankton içerisinde düşük bollukla temsil edilmektedir. Türün dış körfezde geniş bir dağılım gösterirken, kirlenmenin etkili olduğu körfezin daha iç kısımlarında bulunmadığı gözlenmiştir. Bunun yanında, özelikle Ege Denizi suyunun etkili olduğu açık kesimdeki istasyonlarda bollaştığı görülmüştür. Bu tür, Creseis cinsinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Yaz mevsiminde C. acicula 'nın populasyonun da artış olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : İzmir Körfezi, Mollusca, Pteropoda, Creseis.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT THE DISTERIBUTION OF Creseis acicula ( Rang, 1828 ) ( Mollusca, Pteropoda ) IN THE İZMİR BAY ZOOPLANKTON ONMUŞ, Onay ALİ Msc. in Fishery Faculty Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Süleyman MAVİLİ October 2000, 36 pages Creseis acicula ( Rang, 1828 ) on which the knowledge is not sufficient in the marine fauna of our country, has been researched qualitatively and quantitatively in the Izmir Bay, by vertical zooplankton samplings. This species is represented by low quantitiy among the zooplankton. It was observed that the species was not present in the inner parts of the bay where the pollution is effective, while it shows a wide distribution in the outer bay. In addition, it increases in number especially in the offshore stations where the Aegean Sea currents are effective. The species represent the important portion of the genus Creseis. It has been determined that an icrease occurs in the population of C. acicula in the summer period. Keyword : İzmir Bay, Mollusca, Pteropoda, Creseis.