Ömer Adıgüzel'in Türkiye'de drama alanının gelişimine katkısının biyografik temelli incelemesi
A biographical analysis of Ömer Adigüzel's contribution to the development of drama in Turkey
- Tez No: 965351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN METİNNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Prof. Dr. Ömer Adıgüzel'in yaşam öyküsü ve akademik birikimini temel alarak, Türkiye'de yaratıcı drama alanının tarihsel gelişim süreci ile Adıgüzel'in bu alana yaptığı katkıları paralel bir şekilde incelemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, alanın gelişim aşamaları bağlamında Adıgüzel'in öncü konumunu ve yaratıcı drama disiplininin hem kuramsal hem de uygulamalı boyutlarına yönelik sistematik katkılarını analiz etmektedir. Nitel araştırma deseninde yürütülen çalışma, biyografik yaklaşım çerçevesinde yapılandırılmıştır. Veriler, Adıgüzel'in yazılı eserleri, kitap önsözleri, açılış konuşmaları ve derinlemesine görüşmeler aracılığıyla toplanmış; tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. İnceleme kapsamında Adıgüzel'in yaşam öyküsü, kuram-yöntem ve literatür yaklaşımları, uygulama modeli, alanın kurumsallaşmasına katkıları ve gelecek vizyonu analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Ömer Adıgüzel'in yaratıcı drama alanındaki kuramsal üretiminin ve uygulamalı katkılarının, disiplinin Türkiye bağlamında hem kurumsal yapılanmasında hem de kuramsal temellerinin güçlenmesinde belirleyici bir rol oynadığını; ayrıca eğitim politikalarından uluslararası temsile uzanan süreçteki çabalarının ve elde edilen kazanımların, onun bu disiplinin Türkiye'deki akademik yapılanması ve alansal gelişimindeki kurucu ve öncü rolünü somut bir biçimde ortaya koyduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bu biyografik inceleme, Türkiye'de yaratıcı drama alanının gelişimine anlamlı katkılar sunmuş öncü bir ismin yaşam öyküsünü ve akademik çalışmalarını bütüncül bir perspektifle ele almaya odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine and evaluate the life story and academic accumulation of Prof. Dr. Ömer Adıgüzel in parallel with the historical development process of the creative drama field in Turkey and his contributions to this field. The research analyzes Adıgüzel's pioneering role in the context of the developmental stages of the field and his systematic contributions to both the theoretical and practical dimensions of the creative drama discipline. Conducted within a qualitative research design, the study was structured using a biographical approach. Data were collected through Adıgüzel's written works, book prefaces, opening speeches, and in-depth interviews, and were analyzed using the thematic analysis method. Within the scope of the study, Adıgüzel's life story, theory-method and literature approaches, application model, contributions to the institutionalization of the field, and future vision were analyzed. Research findings demonstrate that Ömer Adıgüzel's theoretical production and practical contributions in the field of creative drama played a decisive role in both the institutional structuring and the strengthening of the theoretical foundations of the discipline in the Turkish context; furthermore, his efforts ranging from educational policies to international representation and the achievements obtained concretely reveal his founding and pioneering role in the academic structuring and field development of this discipline in Turkey. In conclusion, this biographical study focuses on addressing the life story and academic work of a pioneering figure who has contributed significantly to the development of the creative drama field in Turkey from a holistic perspective.