Die dekonstruktion des patriarchalen frauenbildes in ausgewählten texten von Ingeborg Bachmann und Erendiz Atasü
Ingeborg Bachmann ve Erendiz Atasü'nün seçilmiş metinlerinde ataerkil kadın imgesinin yapısökümü
  1. Tez No: 965461
  2. Yazar: SİBEL GÜRSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE UYSAL ÜNALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çalışmada Ingeborg Bachmann'ın Malina ve Alles başlıklı eserleri ile Erendiz Atasü'nün Dağın Öteki Yüzü ve Madam Butterfly Ölmeyi Reddederse başlıklı eserleri; yapısökümcü bir bakış açısı ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. İncelemede, metinlerdeki kadını ötekileştirmeye yönelik dualist hiyerarşik özellikteki ataerkil düşünce kalıplarının ve söylemlerin deşifre edilmesi, kahramanların kurguları, kadınının bedenine yabancılaşma durumu; eserlerdeki, dil ve üslup özelliklerinin ortaya konulması ve dişil dil / kadın dili kullanım durumu odaklanılan alanlardır. Analizde, yapısöküm yaklaşımı ve Héléné Cixous, Julia Kristeva ve Luce Irigaray'ın toplumsal ve kültürel yapıya ilişkin görüşleri ile“kadın edebiyatı”konusundaki düşünceleri temel alınmıştır. Çalışmanın amacı, yazarların edebi yaklaşımlarında birbirleri ile benzeştikleri ve uzaklaştıkları noktaların tespit edilmesi, ataerkinin yarattığı sorunları aşabilmek için yeni bir dil, dişil dil ve bir kadın edebiyatı yaratılmasının gerekliliğini savunan yazarların bu doğrultuda, eserlerinde oluşturdukları dişil dil yaratılması denemelerinin karşılaştırmalı olarak ortaya konulması, yazarların eserlerinde kullandıkları ataerkinin kadın anlayışını yapısöküme uğratma tekniklerinin ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study offers a comparative analysis of Ingeborg Bachmann's Malina and Alles, alongside Erendiz Atasü's The Other Side of the Mountain (Dağın Öteki Yüzü) and If Madame Butterfly Refuses to Die (Madam Butterfly Ölmeyi Reddederse), through a deconstructive lens. The analysis focuses on several key areas: the deconstruction of patriarchal thought patterns and discourses that exhibit dualistic and hierarchical tendencies to marginalize women; the narrative construction of the protagonists; the theme of women's alienation from their own bodies; the stylistic and linguistic features of the texts; and the presence or subversion of feminine language (écriture féminine). The study is grounded in deconstruction as a critical approach, drawing on the socio-cultural and literary theories of Hélène Cixous, Julia Kristeva, and Luce Irigaray, particularly their views on“women's literature”and the need for a feminine mode of expression. The aim of this research is to identify both the convergences and divergences in the literary approaches of the two authors, and to comparatively explore their attempts to construct a feminine language as a means of confronting and overcoming the challenges posed by patriarchal structures. In doing so, the study also seeks to uncover the specific techniques employed by each author to deconstruct patriarchal conceptions of womanhood within their narratives.