Türkiye'de bölgesel göç hareketlerinin ekonomik büyüme üzerindeki mekânsal etkileri
Spatial effects of regional migration movements on economic growth in Turkey
  1. Tez No: 965487
  2. Yazar: SİNAN ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KUMRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
İç göç, bir ülkenin demografik yapısını ve ekonomik dinamiklerini önemli ölçüde etkilemektedir. Göç hareketleri, bazı bölgeler için ekonomik avantajlar sağlarken, diğer bölgelerde çeşitli ekonomik ve sosyal maliyetler yaratabilmektedir. İç göç, nüfus yapısı, işgücü piyasası, üretim ve tüketim dengeleri, yatırım kararları ve kaynak tahsisi gibi unsurlar üzerinden ülke ekonomisi üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda, iç göçün sürdürülebilirliği ve ekonomik büyüme ile ilişkisi önemli bir araştırma konusu haline gelmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de iç göç ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki 2008-2020 dönemi için iller düzeyinde (IBBS-3) analiz edilmiştir. İç göçün mekânsal etkileri dikkate alındığından, mekânsal panel veri modelleri kullanılarak analiz gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, genişletilmiş Solow-Swan modeline iç göç değişkeni eklenmiş ve göç hareketlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma, Türkiye ekonomisi bağlamında iç göçün ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini mekânsal bir perspektiften analiz eden öncü araştırmalardan biridir. Ayrıca kullanılan model açısından, Türkiye'de iç göçün ekonomik büyüme üzerindeki etkisini inceleyen ilk çalışma olma niteliğini taşımaktadır. Yapılan mekânsal panel veri analizleri sonucunda, iç göç değişkeninin mekânsal bağımlılık gösterdiği ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin bölgesel farklılıklar çerçevesinde değişkenlik arz ettiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, iç göçün doğrudan etkisi istatistiksel olarak anlamsız ve negatif yönlü iken, dolaylı (yayılma) etkileri ile toplam etkisinin pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, iç göçün iktisadi büyüme üzerindeki etkisinin büyük ölçüde mekânsal etkileşimler aracılığıyla ortaya çıktığını göstermektedir. Dolayısıyla, iç göçün ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin doğru biçimde değerlendirilebilmesi, sadece göç alan ya da veren illerin kendi dinamikleriyle sınırlı kalmayıp, komşu bölgelerle olan mekânsal ilişkilerin de dikkate alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu çerçevede, çalışmanın bulguları, iç göç politikalarının bölgesel kalkınma ve iktisadi büyüme üzerindeki etkilerinin anlaşılmasına yönelik önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internal migration significantly influences a country's demographic structure and economic dynamics. While migration movements provide economic advantages for certain regions, they may also create various economic and social costs for others. Internal migration plays a crucial role in shaping national economies through factors such as population structure, labor markets, production and consumption patterns, investment decisions, and resource allocation. In this context, the sustainability of internal migration and its relationship with economic growth has become a significant research area. This study analyzes the relationship between internal migration and economic growth in Turkey at the provincial level (NUTS-3) for the period 2008-2020. Since the spatial effects of internal migration are considered, spatial panel data models have been employed in the analysis. Within this framework, the augmented Solow-Swan model has been augmented by incorporating internal migration as a variable, allowing for a comprehensive examination of the effects of migration movements on economic growth. This study is one of the pioneering investigations analyzing the impact of internal migration on economic growth in Turkey from a spatial perspective. Moreover, in terms of the employed model, it constitutes the first study to examine the effects of internal migration on economic growth in Turkey. As a result of the spatial panel data analyses conducted, it has been determined that internal migration exhibits spatial dependence and that its effects on the Turkish economy vary across regions. The empirical findings reveal that the direct effect of internal migration on economic growth is negative and statistically insignificant, whereas its indirect (spillover) and total effects are positive and statistically significant. These results indicate that the impact of internal migration on economic growth largely emerges through spatial interactions. Therefore, in order to accurately assess the economic effects of internal migration, it is essential to consider not only the internal dynamics of the provinces receiving or sending migrants but also their spatial relationships with neighboring regions. In this context, the findings of the study provide a significant contribution to understanding the effects of internal migration policies on regional development and economic growth.