Dijital oyun bağımlılığı ile kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between digital game addiction and musculoskeletal system disorders
  1. Tez No: 965492
  2. Yazar: LOBABA CHIAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, dijital oyun bağımlılığı ile kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları arasındaki ilişkiyi ve ergonomi eğitimi ile egzersiz programının bu sorunlara etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü olarak yürütülen araştırmaya, 18–39 yaş aralığında ve dijital oyun oynama süresi günde 3 saatin üzerinde olan 40 katılımcı dâhil edilmiştir. Katılımcılar, egzersiz (n=20) ve kontrol (n=20) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Egzersiz grubuna sekiz hafta boyunca ergonomi eğitimi ve egzersizler uygulanırken, kontrol grubuna yalnızca ergonomi eğitimi verilmiştir. Veriler, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu (DGAS-7), Cornell Kas-İskelet Rahatsızlıkları Anketi (CMDQ), Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ile Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PSQI) aracılığıyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between digital game addiction and musculoskeletal disorders, as well as the effects of ergonomics training and an exercise program on these issues. The research was conducted as a randomized controlled trial including 40 participants aged between 18 and 39 years, each with a daily digital game playing time of more than three hours. Participants were randomly assigned to either the exercise group (n=20) or the control group (n=20). The exercise group received ergonomics training and exercises for eight weeks, while the control group received ergonomics training only. Data were collected using the Digital Game Addiction Scale – Short Form (DGAS-7), the Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (CMDQ), the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire (DASH), and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). According to the findings, within-group comparisons in the exercise group revealed statistically significant differences in DGAS-7, CMDQ, DASH, and PSQI scores between pre- and post-intervention assessments (p0.05).