6 ay –5 yaş arası çocuğu olan ebeveynlere febril konvülsiyona yönelik verilen eğitimin etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effectiveness of febrile seizure training given to parents of children aged 6 months to 5 years
  1. Tez No: 965505
  2. Yazar: TUĞÇE ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, 6 ay–5 yaş arası hastanede yatan çocuğu olan ebeveynlere QR kod aracılığıyla sunulan videolu eğitimin, febril konvülsiyon konusundaki bilgi düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü olarak tasarlanan çalışmanın örneklemini, 29 Kasım 2024 – 17 Mart 2025 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin çocuk servislerine yatan 76 ebeveyn oluşturmuştur. Veri toplamada Tanıtıcı Bilgi Formu, Febril Konvülsiyon Bilgi Düzeyi Ölçeği ve Bilgilendirme Broşürü kullanılmıştır. Girişim grubuna, broşür içerisinde yer alan QR kodla erişilebilen videolu eğitim verilmiştir. Veriler SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiş; betimsel istatistikler, ki-kare testi, bağımsız gruplar t-testi ve iki yönlü ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effectiveness of a video-based education provided via QR code to parents of hospitalized children aged 6 months to 5 years regarding febrile convulsions. The research was designed as a randomized controlled. The sample consisted of 76 parents whose children were hospitalized in the pediatric wards of a state hospital between November 29, 2024, and March 17, 2025. Data were collected using the Parent and Child Descriptive Information Form, the Knowledge Level Scale for Febrile Convulsions in Parents/Caregivers, and an informational brochure. The intervention group received video training accessed via a QR code embedded in the brochure. Data were analyzed using SPSS 27.0 with descriptive statistics, chi-square test, independent samples t-test, and two-way mixed ANOVA.