Değişik olumlu patates çeşitlerinde hasat indeksi, yumru verimi ve verim komponentleri arasındaki ilişkiler
Relationships between harvest index, tuber yield and yield components in certain potato genotypes with different maturity
  1. Tez No: 96551
  2. Yazar: REZA AMİR NİA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
IV ÖZET DEĞİŞİK OLUMLU PATATES ÇEŞİTLERİNDE HASAT İNDEKSİ, YUMRU VERİMİ VE VERİM KOMPONENTLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER AMİR NtA, Reza Yüksek Lisans Tezi,Tarla Bitkiler Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof Dr. Celal ÇALIŞKAN Ocak 2000, 51 sayfa Bu çalışmada; 1999 yılında Menemen 'de ana ürün dikim koşullarında yetiştirilen 5 farklı patates genotipi kullanılarak patateste verim ıslahı için seleksiyon kriterini belirlemek amacıyla, varyans ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; varyans analizi ve LSD testinde yan dal sayısı, yeşil aksam ağırlığı, nişasta miktarı ve hasat İndeksi yüksek düzeyde önemli bulunmuştur. Dekara yumru verimi, bitki başına yumru sayısı, bitki başına yumru verimi ve tek yumru ağırlığı en yüksek pozitif ve istatistiksel olarak önemli korelasyon katsayıları vermişlerdir. Anahtar sözcükler. Patates, korelatİf ilişkiler, hasat indeksi, verim ve verim komponentleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RELATIONSHIPS BETWEEN HARVEST INDEX, TUBER YIELD AND YIELD COMPONENTS IN CERTAIN POTATO GENOTYPES WITH DIFFERENT MATURITY AMİR NİA, Reza MSc. Department of Field Crops Supervisor : Prof. Dr. Celal ÇALIŞKAN January 2000, 5 1 pages This study was carried out under Menemen main crop planting conditions İn 1999. The material consisted of 5 potato genotypes and the means of yield components were analysed by using variation and correlation in order to determine the selection criterion in a potato yield breeding program. The results of the study showed that ; the analysis and correlation in weight of green parts, starch percentage and harvest index were highly significant, and the tuber yield per acre had the highest positive significant correlation with total and single plant yield. Keyword: Potato, correlation, harvest index, yield and yield components.