İzmir Körfezi mikroplankton'unun kalitatif ve kantitatif dağılımı
Qualitative and quantitative distribution of microplankton of İzmir bay
- Tez No: 96552
- Danışmanlar: PROF.DR. TUFAN KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
IV ÖZET İZMİR KÖRFEZİ MİKROPLANKTON' UNUN KALİTATİF VE KANTİTATİF DAĞILIMI ÇOLAK Fatma Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmanı: Prof. Dr. Tufan KORAY Eylül 2000, 167 sayfa Bu çalışmada, Ocak 1998-Ocak 1999 döneminde İzmir Körfezi'ndeki mikroplankton türlerinin kalitatif ve kantitatif dağılımları, bu dağılımı etkileyen çevresel faktörler, türler ve fiziko-kimyasal parametreler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Mevsimsel olarak yapılan horizontal ve vertikal çekimlerin incelenmesi sonucunda Cyanophyceae, Dinophyceae, Dictyochophyceae, Bacillariophyceae ve Ciliata sımflanna ait toplam 211 mikroplankton türü saptanmıştır. Aynca sıcaklık, tuzluluk, yoğunluk, nitrat ve nitrit azotu, orto fosfat fosforu, silisyum ile klorofil a analizleri de yapılmıştır. Eldeki literatür bilgilerine göre, tespit edilen mikroplankton türleri arasında Türkiye Denizleri için 8 tür, Ege Denizi için 6 tür yeni kayıttır. Tür çeşitliliği ve hücre yoğunluğu bakımından Dinophyceae ve Bacillariophyceae sınıflan diğer sınıflara oranla baskındır. İzmir Körfezi'nin en sığ kesimi olan İç Körfez' de özellikle karasal kökenli girişlerin olmasından dolayı fitoplankton hücre yoğunluğunda artışlar gözlenmekte ve su sirkülasyonu körfezin diğer bölgelerinden daha düşük olması sebebiyle bu kesimde ötroflkasyon görülmektedir. Anahtar Kelimden İzmir Körfezi Mikroplanktonu, Kalitatif ve Kantitatif Dağılım, Kirlilik.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT QUALITATIVE AND QUANTITATIVE DISTRIBUTION OF MICROPLANKTON OF IZMIR BAY ÇOLAK Fatma M.Sc. in Faculty of Fisheries Supervision Associate Prof. Dr, Tufan KORAY September 2000, 167 pages. In this research, qualitative and quantitative distribution of microplankton species of Izmir Bay, environmental factors impacting on their distribution and relationships between the species and physico- chemical parameters are investigated within the period from January 1998 to January 1999. As a result of seasonal horizontal and vertical hauls, a total of 211 microplankton species are determined belonging to the classes Cyanophyceae, Dinophyceae, Dictyochophyceae, Bacillariophyceae and Ciliata. In addition, analysis of temperature, salinity, density, (NO3 +N02")-N, PO