Akut üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda hemoglobin/laktat oranı ve modifiye şok indeksinin prognostik değeri
Prognostic importance of hemoglobin/laktat ratio and modified shock index in patiens with acute upper gastrointestinal bleeding
- Tez No: 922407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ACAR, DOÇ. DR. MEHMET GÖKTUĞ EFGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve amaç: Akut GIS (Gastrointestinal Sistem) kanaması, sindirim sistemi boyunca herhangi bir yerden kaynaklanan kanamalardır. Bu durum, acil tıbbi müdahale gerektiren, potansiyel olarak yaşamı tehdit edebilecek bir durumdur. GIS kanamalar kanamanın yerine göre Üst ve Alt GIS kanamalar olarak ikiye ayrılır.Trietz ligamanının üstünde olan (özofagus, mide ve duodenum) kanamalar üst GIS kanamalardır. Acil servise GIS kanaması nedeni ile başvuran hastalarda kanamanın şiddeti ve hastaların hemodinamisi tedavi ve takip sürecinde önemli bir yere sahiptir. Kanamanın şiddetine bağlı olarak dokulara yeterli oksijen sağlanamadığı için laktat düzeyinde artış görülür. Bu çalışmada modifiye şok indeksi ve hemoglobin/laktat oranının değerlendirilmesi Akut Üst GIS kanaması ile başvuran hastaların yönetiminde, hastane yatışı ve mortaliteyi öngörmedeki etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute GI bleeding is bleeding that originates anywhere along the digestive tract. This is a potentially life-threatening condition that requires immediate medical attention. GIS bleeding is divided into Upper and Lower GIS bleeding according to the location of the bleeding. Bleeding above the Trietz ligament (esophagus, stomach and duodenum) is upper GIS bleeding. The severity of bleeding and the hemodynamics of patients admitted to the emergency department with GIS bleeding have an important place in the treatment and follow-up process. Depending on the severity of the bleeding, an increase in lactate level is observed because of insufficient oxygen supply to the tissues. In this study, we aimed to investigate the effectiveness of modified shock index and hemoglobin/lactate ratio in the management of patients admitted with acute upper GI bleeding and in predicting hospitalization and mortality.