Farklı aktif madde içeren ağız gargaralarının antimikrobiyal etkinliği ve insan gingival fibroblast hücresi üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the antimicrobial efficacy and the cytotoxic and apoptotic effects on human gingival fibroblast cells of mouthwashes containing different active ingredients
  1. Tez No: 965531
  2. Yazar: TUĞBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE KAPTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, çocuklarda kullanımı önerilen ve ticari olarak elde edilebilen çeşitli aktif maddeler içeren yedi farklı ağız gargarasının (BenriDent, Listerine Total Care, Splat White Plus, Dkdent, Klorhex, Oral-B, Colgate Plax) antimikrobiyal etkileri (Streptococcus mutans, Streptococcus salivarius, Aggregatibacter actinomycetemcomitans ve Candida albicans ) ve insan gingival fibroblast hücresi (İGFH) üzerindeki apoptotik ve sitotoksik etkileri ile oksidatif DNA hasar düzeylerinin in vitro olarak değerlendirilmesi amaçlandı. İGFH'ler kültür ortamında belli bir yoğunluğa ulaştıktan sonra, 96 kuyucuklu plakalara ekildi. İGFH'ler üzerindeki sitotoksik etkiyi değerlendirmek amacıyla 2,3-Bis(2-Methoxy-4-Nitro-5-Sulfophenyl)-2H-Tetrazolium-5-Carboxanilide (XTT) ve laktat dehidrogenaz (LDH) testleri uygulandı. Apoptotik etkilerin tespiti için Annexin V testi ile birlikte Hoechst boyama işlemleri gerçekleştirildi. Oksidatif DNA hasar düzeylerinin tespiti için ise 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) düzeyleri ELISA yöntemiyle analiz edildi. Antimikrobiyal aktivitenin değerlendirilmesinde mikrodilüsyon yöntemi kullanıldı. Hücrelerin beş farklı gargara konsantrasyonunda ( %10, %25, %50, %75, %100) dört farklı inkübasyon (1 dakika, 30 dakika, 2 saat, 24 saat) süresinde analizi gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi, Friedman testi, Kruskal Wallis testi kullanılarak gerçekleştirildi. Farklılıkların tespiti için Bonferroni düzeltmeli Dunn testi ve Bonferroni düzeltmeli ikili Wilcoxon İşaretli Sıralar testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and compare, in vitro, the antimicrobial effects (against Streptococcus mutans, Streptococcus salivarius, Aggregatibacter actinomycetemcomitans, and Candida albicans), as well as the cytotoxic, apoptotic effects, and oxidative DNA damage levels on human gingival fibroblast (HGF) cells of seven different commercially available mouthwashes containing various active ingredients and recommended for use in children (BenriDent, Listerine Total Care, Splat, DkDent, Klorhex, Oral-B, and Colgate Plax). After the human gingival fibroblast cells (HGFC) reached a specific density in the culture medium, they were seeded into 96-well plates. To evaluate cytotoxic effects on the cells, 2,3-Bis(2-Methoxy-4-Nitro-5-Sulfophenyl)-2H-Tetrazolium-5-Carboxanilide (XTT) and lactate dehydrogenase (LDH) assays were performed. Hoechst staining was carried out alongside the Annexin V assay to detect apoptotic effects. Oxidative DNA damage was assessed by measuring 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG) levels using an ELISA kit. Antimicrobial activity was evaluated using the microdilution method. Cell analyses were performed at five different mouthwash concentrations (10%, 25%, 50%, 75%, and 100%) and four different incubation periods (1 minute, 30 minutes, 2 hours, and 24 hours). Statistical analysis of the obtained data was performed using the Friedman test and the Kruskal Wallis test. Differences were determined using the Dunn test with Bonferroni correction and the pairwise Wilcoxon Signed Rank test with Bonferroni correction.