Dolaşım sisteminin öğretiminde eğitsel oyun ve STEM uygulamalarının öğrencilerin akademik başarı, tutum, sosyal ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The impact of educational games and STEM practices on academic achievement, attitudes, social skills, and 21st century competencies in teaching the circulatory system
  1. Tez No: 965557
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 6. sınıf fen bilimleri dersi“Dolaşım Sistemi”konusunun öğetiminde eğitsel oyun ve STEM uygulamalarının kullanılmasının öğrencilerin akademik başarı, tutum, sosyal beceri ve 21. yüzyıl becerileri üzerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından ön test-son test uygulamalı yarıdeneysel desen kullanılmıştır. İlköğretim 6. sınıf“Dolaşım Sistemi”ünitesinin öğretiminde eğitsel oyun ve STEM uygulamaları uygulanmıştır. Araştırmaya katılan 60 öğrencinin 20'si STEM uygulamalarının (Scratch etkinlikleri) uygulandığı Deney Grubu 1'i (DG-1), 20'si eğitsel oyun yönteminin kullanıldığı Deney Grubu 2'yi (DG-2) ve 20'si Kontrol Grubu'nu (KG) oluşturmuştur. Nicel veriler Dolaşım Sistemi Akademik Başarı Testi (DSABT), Fen Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (FYTÖ), Sosyal Beceri Ölçeği (SBÖ) ve 21. Yüzyıl Beceri Ölçeği (YYBÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü ANOVA, ANCOVA ve bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Bulgular: DSABT (Dolaşım Sistemi Akademik Başarı Testi) sonuçlarına göre, STEM etkinliklerinin uygulandığı Deney Grubu 1 (DG-1), diğer gruplara kıyasla akademik başarı açısından anlamlı düzeyde daha yüksek puan almıştır. Eğitsel Oyuna Yönelik Tutum Ölçeği (EOTÖ) analizleri ise eğitsel oyun yöntemiyle öğrenim gören Deney Grubu 2'nin (DG-2), diğer gruplardan anlamlı biçimde daha olumlu tutum geliştirdiğini göstermiştir. FYTÖ (Fen Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği), SBÖ (Sosyal Beceri Ölçeği) ve YYBÖ (21. Yüzyıl Beceri Ölçeği) sonuçlarında ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Sonuçlar: STEM ve eğitsel oyun temelli öğretim yaklaşımlarının öğrencilerin akademik başarıları ile eğitsel tutumlarını olumlu yönde etkilediğini; buna karşın sosyal beceriler, 21. yüzyıl becerileri ve fen bilimlerine yönelik tutum gibi daha bütüncül duyuşsal kazanımların gelişimi için daha uzun süreli, yapılandırılmış ve etkileşim temelli uygulamaların gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Purpose: : This study aims to investigate the impact of integrating educational games and STEM-based instructional strategies into the teaching of the 'Circulatory System' unit in sixth grade science classes on students' academic performance, attitudes toward science, social skill development, and acquisition of 21st century competencies. Method: In this study, a quasi-experimental design with a pre-test–post-test control group, one of the quantitative research approaches, was employed. Educational games and STEM activities were implemented in the instruction of the“Circulatory System”unit in the 6th grade science curriculum. The study sample consisted of 60 students, with 20 assigned to Experimental Group 1 (EG-1), where STEM activities were applied; 20 to Experimental Group 2 (EG-2), where educational games were used; and 20 to the Control Group (CG), which received traditional instruction.Quantitative data were collected using the Circulatory System Academic Achievement Test (CSAAT), the Attitude Scale Toward Science Course (ASTSC), the Social Skills Scale (SSS), and the 21st Century Skills Scale (21CSS). For data analysis, one-way ANOVA, ANCOVA, and paired-samples t-test were conducted. Findings: According to the results of the Circulatory System Academic Achievement Test (CSAAT), Experimental Group 1 (EG-1), in which STEM activities were implemented, scored significantly higher in academic achievement compared to the other groups. The analyses of the Educational Game Attitude Scale (EGAS) revealed that Experimental Group 2 (EG-2), which was taught using educational games, developed significantly more positive attitudes than the other groups. No statistically significant differences were found between the groups in the results of the Science Attitude Scale (SAS), the Social Skills Scale (SSS), and the 21st Century Skills Scale (21CSS). Conclusions: The findings suggest that instructional approaches based on STEM and educational games have a positive impact on students' academic achievement and educational attitudes; however, the development of more holistic affective outcomes—such as social skills, 21st-century competencies, and attitudes toward science—appears to require longer-term, structured, and interaction-oriented implementations.