Farklı akustik uyaranların akustik stapedial refleks özellikleri üzerindeki etkileri
Effects of different acoustic stimulu on acoustic stapedial reflex properties
- Tez No: 965556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı özelliklerdeki akustik uyaranların, Akustik Stapedial Refleks (ASR) özelliklerini nasıl etkileyeceğini değerlendirmek, akustik refleks sisteminin farklı akustik uyaranlara vereceği refleksif tepkileri incelemektir. Çalışmaya normal işitmeye sahip 18-50 yaş arası 30 gönüllü yetişkin birey (16 kadın, 14 erkek) yetişkin birey katılmıştır. Geniş Bant Timpanometre kullanılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Bireylerin timpanometrik değerlendirmesinde 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, dar band (narrowband) ve konuşma (speech) uyaranları kullanılarak, akustik stapedial refleks (ASR) ve refleks decay (RD) eşik değerleri incelenmiştir. Tanımlayıcı ve karşılaştırma istatistikleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate how acoustic stimuli with different characteristics affect the Acoustic Stapedial Reflex (ASR) features and to examine the reflexive responses of the acoustic reflex system to various types of acoustic stimuli. The study included 30 adult volunteers (16 females, 14 males) aged between 18 and 50 years with normal hearing. Evaluations were conducted using Wideband Tympanometry. During tympanometric assessment, acoustic stapedial reflex (ASR) and reflex decay (RD) threshold values were measured using 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, narrowband, and speech stimuli. Descriptive and comparative statistical analyses were performed.