Yapay zeka uygulamalarının reklam ajanslarında kullanımı: Üretim süreçlerine yönelik nitel bir araştırma
The use of artificial intelligence applications in advertising agencies: A qualitative research on production processes
- Tez No: 965566
- Danışmanlar: PROF. DR. F. BELMA FIRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Günümüzde dijitalleşme etkisi birçok sektörü olduğu gibi reklamcılık sektörünü de etkilemektedir. Dijitalleşmenin bir parçası olarak farklı görevleri yerine getirebilen yapay zeka uygulamaları reklamcılık sektöründe kullanılmaktadır. Bu bağlamda yürütülen çalışmada reklam sektörü ve reklam ajanslarında yapay zeka uygulamalarının iş üretim süreçlerinde kullanım biçimleri, işlevleri kapsamlı bir şekilde irdelenerek etki boyutları incelenmiştir. Araştırmaya, İzmir ilinde reklam sektöründe faaliyet gösteren reklam ajanslarında yapay zeka kullanımını konusunda bilgili ve tecrübeli reklam ajansı yönetici/sahibi konumunda olan 12 ajans yöneticisi dahil edilmiştir. Katılımcılar ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilip elde edilen veriler temalaştırılarak Maxqda 2020 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, reklam ajanslarının iş üretim süreçlerine operasyonel olarak katkılar koymakta olan yapay zekanın, yaratıcı süreçleri içeren içerik üretimi, tasarım gibi işlevlerde ve aynı zamanda strateji oluşturma, medya planlama gibi temel işlevlerde kullandığı tespit edilmiştir. Bulgular neticesinde yapay zeka kullanımının reklam ajanslarına teknik olarak katkısının yanı sıra üretim süreçlerine etki ederek organizasyonel yapıları dönüştüren bir etkide bulunduğu ve reklam sektöründe ve reklam ajanslarında yapay zeka kullanımının gelecekte daha geniş kapsamlı bir kullanım alanında iş üretim süreçlerinde roller üstleneceği ve dönüştürücü etki göstereceği dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, digitalization is affecting many sectors, including the advertising industry. As part of digitalization, artificial intelligence applications that can perform different tasks are being used in the advertising industry. In this context, the study comprehensively examined the forms and functions of artificial intelligence applications in the work production processes of the advertising industry and advertising agencies, and analyzed their impact. The study included 12 agency managers who are knowledgeable and experienced in the use of artificial intelligence in advertising agencies operating in the advertising sector in Izmir. In-depth interviews were conducted with the participants, and the data obtained was evaluated using the Maxqda 2020 program. According to the research findings, it was determined that artificial intelligence, which contributes operationally to the work production processes of advertising agencies, is used in functions such as content production and design, which involve creative processes, as well as in basic functions such as strategy development and media planning. The findings revealed that the use of artificial intelligence not only contributes to advertising agencies technically, but also has an impact on production processes, transforming organizational structures. It was noted that the use of artificial intelligence in the advertising industry and advertising agencies will play a role in production processes in a broader scope in the future and will have a transformative effect.