Bilek hareketli bilek-el ortezinin biyomekanik analizi ve eklemeli imalat ile üretimi
Biomechanical analysis and additive manufacturing of a wrist driven wrist-hand orthosis
- Tez No: 965567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Üst ekstremite uzuvları, günlük yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Özellikle yeme, giyinme ve kişisel bakım gibi temel faaliyetlerde el ve bilek fonksiyonlarının önemi büyüktür. Üst ekstremite ortezleri, fonksiyon kaybı yaşayan bireylerin rehabilitasyon sürecinde destek sağlamak amacıyla geliştirilmiş yardımcı cihazlardır. Bu cihazlar, kas fonksiyonlarını destekleyerek veya ikame ederek hareket kabiliyetini artırabilir. Bilek hareketli bilek-el ortezleri, tenodez etkisini kullanarak bilek hareketini parmaklara iletir ve temel el fonksiyonlarını gerçekleştirmeye yardımcı olur. Bu çalışmada, bilek hareketli bilek-el ortezine yönelik biyomekanik bir analiz gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen ortez, eklemeli imalat yöntemiyle üretilmiş ve statik konum ile kuvvet analizi yapılmıştır. Araştırmanın amacı, mevcut bilek-el ortezi tasarımlarına biyomekanik açıdan yenilikçi bir yaklaşım sunmak ve el fonksiyon kaybı yaşayan bireyler için daha etkili çözümler geliştirmektir. Çalışma hem teorik bilgiye katkı sağlamakta hem de gelecek çalışmalara yönelik temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The upper extremity limbs play a critical role in performing activities of daily living. Hand and wrist functions are particularly important in basic activities such as eating, dressing, and personal care. Upper extremity orthoses are assistive devices developed to support individuals experiencing functional loss during the rehabilitation process. These devices can increase mobility by supporting or replacing muscle functions. Wrist-driven wrist-hand orthoses transmit wrist motion to the fingers using the tenodesis effect, helping to perform basic hand functions. In this study, a biomechanical analysis of a wrist-driven wrist-hand orthosis was conducted. The developed orthosis was manufactured using additive manufacturing and static position and force analyses were conducted. The aim of the research is to present a biomechanically innovative approach to existing orthosis designs and to develop more effective solutions for individuals experiencing hand function loss. The study contributes both to theoretical knowledge and lays the foundation for future research.