Tüketici deneyimi kavramının uygulanışı ve algılanışı; Reklam ajansı, marka ve tüketici perspektifi
Application and perception of the concept of consumer experience; Advertising agency, brand and consumer perspective
  1. Tez No: 933524
  2. Yazar: ZİLAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞİNA GÜLERARSLAN ÖZDENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, tüketici deneyimi kavramını hem akademik hem de sektörel perspektiflerden ele alarak, reklam ajanslarının, markaların ve tüketicilerin deneyim algılarını ve uygulamalarını incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada, deneyim ekonomisinin yükselişiyle birlikte tüketicilerin yalnızca ürün ve hizmete değil, aynı zamanda unutulmaz deneyimlere olan talebinin artışı vurgulanmıştır. Araştırma kapsamında, nitel yöntemlerden yararlanılarak, reklam ajansları, marka temsilcileri ve bilinçli tüketicilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Pine ve Gilmore'un (1998) deneyim ekonomisi kavramı çerçevesinde şekillendirilen görüşme sorularından elde edilen bulgular, deneyim tasarımında duygusal, duyusal, eğitici, estetik ve eğlence odaklı unsurların farklı ağırlıklarda öne çıktığını ortaya koymuştur. Özellikle markalar, deneyimlerin marka kimliğiyle uyumlu biçimde kurgulanmasının tüketiciyle duygusal bağ kurmada ve marka sadakatini artırmada belirleyici bir rol oynadığını ifade etmiştir. Ajanslar ise, bu sürecin stratejik planlama ve yaratıcı içerik üretimiyle desteklenmesi gerektiğini vurgulamıştır. Tüketici perspektifinden elde edilen bulgular ise, deneyimlerin marka algısını doğrudan etkilediğini ve deneyim yoluyla kurulan bağın, geleneksel reklam biçimlerinden daha kalıcı izler bıraktığını göstermektedir. Katılımcılar, markayla yaşadıkları deneyimlerin, yalnızca ürün ya da hizmet kalitesiyle sınırlı kalmayıp, markanın değerleriyle olan örtüşme düzeyiyle de şekillendiğini belirtmiştir. Ayrıca, deneyimlerin dijitalleşme, yapay zekâ entegrasyonu ve teknolojik yeniliklerle daha katılımcı, ölçülebilir ve kişiselleştirilebilir hale geldiği görülmektedir. Genel olarak çalışma, tüketici deneyiminin yalnızca pazarlama iletişiminin bir unsuru değil, marka değerinin inşasında ve sürdürülebilir rekabet avantajı yaratmada stratejik bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, tüketici deneyiminin ekonomik ve sosyal bağlamda artan önemine ışık tutarak, markalar ve reklam ajansları için uygulamaya yönelik değerli stratejik öneriler sunmaktadır. Çalışmanın, hem teorik katkı sağladığı hem de sektörel uygulamalara rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the experience perceptions and practices of advertising agencies, brands and consumers by considering the concept of consumer experience from both academic and sectoral perspectives. The study emphasizes that with the rise of the experience economy, consumers' demand for not only products and services, but also unforgettable experiences has increased. Within the scope of the research, semi-structured interviews were conducted with advertising agencies, brand representatives and conscious consumers by using qualitative methods. The findings obtained from the questions of Pine and Gilmore (1998), which were shaped within the framework of the experience economy concept, revealed that emotional, sensory, educational, aesthetic and entertainment-oriented elements stand out in different weights in experience design. In particular, brands have stated that the construction of experiences in accordance with the brand identity plays a decisive role in establishing an emotional connection with the consumer and increasing brand loyalty. The agencies emphasized that this process should be supported by strategic planning and creative content production. The findings obtained from the consumer perspective show that experiences directly affect brand perception and that the connection established through experience leaves more permanent traces than traditional advertising formats. The participants stated that their experiences with the brand are not limited to the quality of the product or service, but are also shaped by the level of overlap with the values of the brand. In addition, it is observed that experiences have become more participatory, measurable and personalizable with digitalization, artificial intelligence integration and technological innovations. In general, the study reveals that the consumer experience is not only an element of marketing communication, but also a strategic tool for building brand value and creating a sustainable competitive advantage. This research sheds light on the increasing importance of the consumer experience in an economic and social context and provides valuable strategic recommendations for brands and advertising agencies to implement. It is thought that the study will provide both theoretical contribution and guidance to sectoral applications.