Representations of ecogothic in Joseph Conrad's Heart of Darkness and Chinua Achebe's Things Fall Apart
Joseph Conrad'ın Heart of Darkness ve Chinua Achebe'nin Things Fall Apart adlı romanlarında ekogotik temsiller
  1. Tez No: 965565
  2. Yazar: EBRU TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Doğa sessizliği içinde canavarımsı bir varlığa dönüşür. Ancak bu insanlığa tehdit oluşturduğundan değil, insanın kendisinde görmekten korktuğu şeyleri yansıttığındandır. Bu bağlamda, bu tez Joseph Conrad'ın Heart of Darkness (1899) ve Chinua Achebe'nin Things Fall Apart (1958) isimli eserlerinde ekogotik temsillerin nasıl yer aldığını incelemektedir. Her iki romanın da doğa korkusunu sömürgecilik ve sömürge sonrası söylemler çerçevesinde nasıl kurulduğunu sorgulamaktadır. Söz konusu eserler tarihsel, kültürel ve sömürgecilik/sömürgecilik sonrası dönem bağlamlarında sıkça incelenmiş olsa da ekolojik korkuların gotik ifadeleri eleştirel anlamda yeterince değerlendirilmemiştir. Elizabeth Parker'ın ekogotik kuramına dayanarak yapılan bu çalışma, insan olmayan çevrenin bir korku, yabancılaşma ve kültürel sarsıntı öznesi olarak nasıl işlev gördüğünü araştırır. Bu tez, Conrad'in Heart of Darkness romanında, Afrika manzaralarının ve Londra'nın emperyal suçluluk ve ahlaki çöküş tarafından lanetlenmiş mekanlara nasıl dönüştüğünü ve doğa korkusunun sömürge travmasıyla nasıl iç içe geçtiğini ortaya koyar. Öte yandan, Achebe'nin Things Fall Apart romanı doğa korkusunu Igbo kozmolojisi içerisinde konumlandırarak doğayı hem kültürel olarak anlamlı hem de ruhsal olarak güçlü bir varlık olarak gösterir. Bu eserde doğa korkusu, inanç sistemleri ve ekolojik kaygılar bağlamında ortaya çıkar. Bu çalışma, ekogotik çerçevenin insan olmayan çevrenin edebi temsillerinde gömülü olan ideolojik ve psikolojik çatışmaları ortaya çıkarmada önemli bir yaklaşım sunmaktadır. Sonuç olarak, doğa her iki anlatıda da tekinsiz bir varlık olur; insanı rahatsız eder, direnç gösterir ve insanın kırılganlığını vurgular. Sömürgeci ve sömürgecilik sonrası anlatılar farklı ideolojik temellere işaret ediyor gibi görünse de ekolojik kaygı temsilleri ortak psikolojik bir tepkiyi, yani doğa korkusunu, gösterir. Bu korku, tarihsel ve kültürel bağlamlara göre farklı biçimlerde ifade edilse de evrensel ve zamansız bir olgu olarak varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
In its silence, nature becomes monstrous, not because it poses a threat to humans, but rather because it represents what humanity fears to see in itself. Therefore, this thesis investigates how ecogothic representations take place in Joseph Conrad's Heart of Darkness and Chinua Achebe's Things Fall Apart. It examines how each novel constructs fear of nature within the larger contexts of colonial and postcolonial discourses. Despite the fact that both works have been widely examined from historical, cultural, and colonial/postcolonial perspectives, they have received limited critical attention from ecological aspects, especially the gothic expressions of ecological fears. Drawing on Elizabeth Parker's ecogothic framework, this study investigates how the nonhuman environment functions as a subject of horror, estrangement, and cultural disruption. This thesis demonstrates how Heart of Darkness depicts the African landscape and London as a place haunted by imperial guilt and moral decay which shows fear of nature is inevitably related to colonial trauma. By contrast, Things Fall Apart places ecological anxiety inside Igbo cosmology and represents nature as both culturally relevant and spiritually powerful. In this novel, fear of nature emerges because of belief systems and ecological anxieties. This study argues that ecogothic framework can be a significant perspective to reveal the ideological and psychological conflicts which are embedded in literary representations of the nonhuman environment. Ultimately, it is demonstrated that nature becomes an uncanny presence in both colonial and postcolonial narratives, the one that haunts, resists, and reveals the weakness of humans. Although the colonial and postcolonial narratives may imply different ideological frameworks, their portrayals of ecological anxiety show a common psychological reaction, which is fear of nature. It appears as a universal timeless phenomenon, despite its culturally and historically specific expressions.