Okuler rozaseası olan hastaların kornea tomografisi, meibografi, ÖS-OKT ve İVKM ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients with ocular rosacea using corneal tomography, meibography, AS-OCT and IVCM
- Tez No: 965585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE HÜSNİYE TELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Okuler rozaseası olan hastaların kornea tomografisi, meibografi, ÖS- OKT (ön segment optik kohorens tomografi) ve İVKM (in vivo konfokal mikroskopi) bulgularının sağlam bireylerinki ile karşılaştırarak değerlendirilmesi Materyal-Metod: Çalışmamız retrospektif, kesitsel ve karşılaştırmalı olarak yapıldı. Dışkapı Yıldırım Beyazıt E.A.H. Göz Hastalıkları Kliniğine Ocak 2018- Mart 2024 tarihleri arasında başvuran ve okuler rozesea tanısı alan 55 hastanın 110 gözüne ait veriler kaydedildi. Aynı tarihler arasında kliniğimize başvuran 55 sağlam bireyin 110 gözüne ait veriler alınarak kontrol grubu oluşturuldu. Hastaların sağ gözleri değerlendirmeye alındı. Hem okuler rozesealı grupta hem de kontrol grubunda tüm bireylerin görme keskinliği, göz içi basıncı, sferik eş değer, OSDI skoru, floresein göz yaşı kırılma zamanı, Oxford boyanma skoru, kornea tomografisi ile K1, K2, Kmax, korneal aberometrik ölçümler, meibografi, non invaziv göz yaşı kırılma zamanı, ÖS- OKT ile pakimetri, santral epitel kalınlık haritası, İVKM ile kornea epitel bazal hücre sayısı, subbazal sinir analizi ve dendritik hücre sayımı verileri incelendi. Bulgular: Okuler rozasea hasta grubu ve kontrol grubunda yaş ortalamaları benzer olup iki grup arasında istatiksel fark yoktu (p>0,05). Gruplar cinsiyet dağılımı açısından benzerdi (p>0,05). Okuler rozasea olan grupta OSDI skoru daha yüksek bulunurken, floresein gözyaşı kırılma zamanı daha düşük bulunmuştur, değerler istatiksel olarak anlamlıdır (p0,05). Aberometriden elde edilen 6 mm'deki Root Mean Square (RMS) total, HOA ve LOA değerleri okuler rozasea grubunda istatiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate and compare the findings of corneal tomography, meibography, anterior segment optical coherence tomography (AS-OCT), and in vivo confocal microscopy (IVCM) in patients with ocular rosacea and healthy individuals. Materials and Methods: This study was conducted retrospectively, cross-sectionally, and comparatively. Data from 110 eyes of 55 patients diagnosed with ocular rosacea who presented to the Ophthalmology Department of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between January 2018 and March 2024 were recorded. The control group consisted of data from 110 eyes of 55 healthy individuals who presented to the clinic during the same period. The right eyes of all subjects were included in the analysis. For both the ocular rosacea and control groups, the following parameters were assessed: best-corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP), spherical equivalent, OSDI (Ocular Surface Disease Index) score, fluorescein tear break-up time (TBUT), Oxford staining score, keratometric values (K1, K2, Kmax), corneal aberrometry, meibography, non-invasive tear break-up time (NIBUT), central corneal thickness (CCT) and epithelial thickness map obtained with AS-OCT, and basal epithelial cell density, subbasal nerve analysis, and dendritic cell count using IVCM. Results: The mean age was similar between the ocular rosacea and control groups with no statistically significant difference (p>0.05). Gender distribution was also comparable between the groups (p>0.05). The ocular rosacea group showed significantly higher OSDI scores and significantly lower fluorescein TBUT values compared to controls (p0.05). Aberrometric analysis revealed that RMS total, higher-order aberrations (HOA), and lower-order aberrations (LOA) at the 6 mm zone were significantly higher in the ocular rosacea group (p0.05).