Effects of anecdotes in belief change processes: A dynamic decision making study
Anekdot temelli kanıtların dinamik karar alma süreçlerine etkisi
- Tez No: 965646
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Günlük kararlar alırken, insanların istatistiksel kanıtlardan çok anekdotsal kanıtlara güvendikleri biliniyor. Anekdotlar genellikle tıbbi konular, iklim krizleri, finansal kararlar hakkında duyduğumuz ilk bilgiler olabiliyor. Haberler de bile okuyucuların ilgisini çekmek için anekdotlar kullanıyor. İnsanların anekdotsal kanıtları istatistiksel kanıtlara tercih ettiklerini araştıran birçok çalışma olsa da, insanların bu farklı kanıt türlerini zihinlerinde nasıl birleştirdikleri ve bunun muhaleme süreçlerine etkileri tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada bir dinamik karar verme deneyiyle insanların farklı seviyede duyusal detaylara sahip anekdotları, bunlarla uyumlu veya uyumsuz istatistiksel kanıtlarla nasıl değerlendirdiğini araştırdık. Katılımcılardan, önceki yarış sonuçları hakkında anekdotlar ve istatistiki bilgiler sunduğumuz bir at yarışı bahis oyununa katılmalarını istedik. Katılımcılar her denemede sunulan kanıtları değerlendirdikten sonra bir atın yarış performansı hakkında tahminde bulundu. Katılımcılar ilk olarak, aynı cins başka bir atın geçmişteki yarış performansına ilişkin bir anekdot okudular. Ardından, aynı cins atların üç ayrı yarıştaki sıralamalarını (bir başka deyişle istatistiksel bilgileri) aldılar. Katılımcılar bu noktada ya hemen karar verdiler ya da ek yarış sonuçları isteme haklarını kullandılar. Beklentilerimizin aksine, insanların tahminlerinde anekdot kanıtlarından çok istatistiksel ipuçlarına ağırlık verdiklerini gördük. Ancak, anekdotlar tamamen göz ardı edilmedi, çünkü anekdot ve istatistiksel ipuçları tutarsız olduğu koşullarda, katılımcılar tahminlerini gerçekleştirmeden önce, anlamlı şekilde fazla ek yarış sonucu talep ettiler. Ayrıca, kararların çoğunun katılımcıların talep ettiği son ipucunun değerliği ile tutarlı olduğunu fark ettik. Bu bulgular da katılımcıların karar eşiğini geçmek için kanıt biriktirdiklerini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
When making daily decisions, people have been relying less on statistical and more on anecdotal evidence. Anecdotes are oftentimes the first information we hear about medical issues, climate crises, financial decisions; even news reports use anecdotes to engage the reader. While much research has investigated people's preference for anecdotal versus statistical evidence, how people combine these different types of evidence is not well understood. In a dynamic decision making task, we investigated how people combine vivid and nonvivid anecdotes with either congruent or incongruent statistical evidence. We asked participants to play in a horse race betting game in which we presented them with anecdotes about prior race results to form a prior. Then, we sequentially displayed specific race results (statistical evidence). On each trial participants were asked to make a guess about a horse after evaluating some evidence. First, they read an anecdote about the past race performance of another horse belonging to the same breed. Then, they also received the ranking of same breed horses from three separate races (i.e. statistical information). Participants either made a decision immediately after or asked for additional race results. Unexpectedly, we found that people relied more on statistical cues than anecdotal evidence. However, anecdotes were not completely disregarded because when anecdote and statistical cues were incongruent, participants requested additional race results. We also noted that a majority of decisions were congruent with the valence of the last cue participants requested, suggesting that they may be accumulating evidence to pass a decision threshold.