Der einfluss der sprache auf die schaffung von sozialem umweltbewusstsein: Analyse umweltbezogener diskurse in literarischen werken im kontext der ökolinguistik
Toplumsal çevre bilinci yaratma üzerinde dilin etkisi: Edebi eserlerde çevre söylemlerinin ekolinguistik bağlamında analizi
  1. Tez No: 965734
  2. Yazar: İREM ZEYNEP ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GENCER ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çevre sorunları ve ekolojik kriz insanların bilinçsiz bir şekilde doğayı sömürmesiyle dengesini bozmasının bir sonucudur. Küresel çevre sorunlarının gün geçtikçe artmasıyla birlikte, çevre sorunları sadece ekoloji biliminin çalışma alanı olmaktan çıkmış ve disiplinlerarası özellik kazanmıştır. Bunun sonucu olarak ekolojik farkındalık ve çevre bilinci yaratma amacıyla dilbilim ve edebiyat alanında ekolojiye yönelik çalışmalar da artmıştır. Çevre bilincinin edebiyat, kültür ve dilbilim çalışmalarına dahil edilmesi bu konu hakkında toplumsal farkındalık yaratmak adına önem taşımaktadır. Edebi eserler hem estetik hem de pedagojik işlev görerek okuyucuların doğa ve çevre hakkındaki algılarını dönüştürebilir. Bu sebeple toplumda çevre bilincinin şekillenmesinde önemli bir role sahiptir. Bu çerçevede, bu çalışmada çevre sorunlarını ele alan edebi eserlerde kullanılan dil ökolinguistik açıdan ele alınmaktadır. Çalışmanın odak noktası Ilija Trojanow'un Eistau adlı eserinde çevre ve doğa temalarının nasıl işlendiği ve bu dilin nasıl bir toplumsal algı yarattığını anlamaktır. Bu amaçla, seçilen eserde dil ve doğa arasındaki ilişkiyi, metinlerdeki dil kullanımını ve bu dil seçiminin okuyucular üzerindeki etkisini analiz etmek için eleştirel bir söylem analizi uygulanmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, edebi eserlerin dilinin, ekolojik bağlamda toplumsal çevre bilinci yaratma üzerinde önemli bir araç olduğunu savunmaktadır. Edebiyatın, çevre söylemleri aracılığıyla toplumsal çevre bilincini güçlendirme kapasitesinin yanı sıra, dilin çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada rolü de ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems and ecological crises are the result of humanity's unconscious exploitation of nature and the disruption of its balance. As global environmental issues have become increasingly severe, they have ceased to be solely the domain of ecological sciences and have taken on an interdisciplinary character. Consequently, there has been a growing interest in ecological themes within the fields of linguistics and literature, aiming to raise ecological awareness and promote environmental consciousness. Integrating environmental awareness into literary, cultural, and linguistic studies is of great importance in creating public awareness of these issues. Literary works, by fulfilling both aesthetic and pedagogical functions, have the potential to transform readers' perceptions of nature and the environment. Therefore, they play a significant role in shaping environmental consciousness in society. Within this framework, the present study analyzes the language used in literary texts that address environmental problems from an ecolinguistic perspective. The focus of the study is on how themes of nature and the environment are represented in Ilija Trojanow's novel EisTau, and how this language contributes to the formation of public perception. To achieve this, a critical discourse analysis is conducted to examine the relationship between language and nature, the linguistic choices made in the text, and the impact of these choices on the reader. In conclusion, this thesis argues that the language of literary works is a powerful tool for fostering social environmental consciousness within an ecological context. In addition to highlighting literature's capacity to enhance public awareness through environmental discourse, the study also explores the role of language in contributing to the goals of environmental sustainability.