Çocuk istismar ve ihmalinin kuşaklar arası aktarımıyla ilişkili faktörlerin incelenmesi
Examining related factors with intergenerational transmission of child maltreatment
- Tez No: 965736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN YILMAZ IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çocuk istismarı ve ihmalinin kuşaklararası aktarımı, annelerin ve üniversite öğrencisi olan çocuklarının maruz kaldığı istismar ve ihmale göre oluşturulan gruplar (kontrol, kırılan, başlayan, sürdürülen) bağlamında incelenmiştir. Çalışma, Türkiye'deki 632 üniversite öğrencisi (kadın=%83) ve anneleriyle yürütülmüştür. Kullanılan ölçme araçları, öğrenciler için Öğrenci Bilgi Formu ve Çocukluk Çağı Travmaları Anketi (CTQ-33); anneler için Anne Bilgi Formu, CTQ-33, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formudur. Çocuk istismarı ve ihmalinin sürdüğü grubu kırıldığı gruptan ayırt eden faktörler annenin eş şiddetine maruz kalması, boşanma yaşantısı, yüksek duygu düzenleme güçlüğü ve düşük sosyal destek algısıdır Ayrıca duygu düzenleme güçlüğü ve sosyal destek algısının aktarımda kısmi aracılardır. Bulgular, kuşaklararası aktarım mekanizmalarının anlaşılmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The intergenerational transmission of child maltreatment was examined through groupings based on the experiences of mothers and their university-aged children: control, disrupted, initiated, and sustained.The study was conducted with 632 university students in Türkiye (83% female) and their mothers. Measurement tools included the Student Information Form and the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33) for students; and the Mother Information Form, CTQ-33, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and the Difficulties in Emotion Regulation Scale – Short Form for mothers. Factors distinguishing the sustained group from the disrupted group were maternal exposure to intimate partner violence, divorce, high levels of emotion regulation difficulties, and low perceived social support. Moreover, emotion regulation difficulties and perceived social support partially mediated the transmission. The findings contribute to understanding the mechanisms of intergenerational transmission of child maltreatment.