Yoksulluk kültürünün oluşmasında sosyal hizmet sunan aktörlerin rolü
The role of actors providing social services in the formation of poverty culture
- Tez No: 965786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİRİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
Yoksulluk kültürünün oluşmasında sosyal hizmet sunan aktörlerin rolü üzerine yapılmış bu araştırmada sosyal hizmet sunumu gerçekleştiren aktörlerden olan kamu örgütleri, yerel yönetimler (ilçe belediyeleri) ve sivil toplum örgütlerinin uygulamalarının rolü araştırılmıştır. İhtiyaç sahibi birey ve ailelerin yoksulluk hakkındaki görüş ve düşünceleri incelenerek yaşadıkları sorunların tespit edilmesi ve yoksulluğu hayatlarının bir parçası olarak alt kültür haline dönüştürüp dönüştürmediklerine dair bir saptama yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırma ile; kamu, yerel yönetim (ilçe belediyeleri) ve sivil toplum örgütlerinin sundukları sosyal hizmetlerin etkin, verimli, kaliteli bir şekilde ihtiyaç sahibi birey ve ailelere ulaştırılması sürecinde yaşanılan yönetimsel ve işlevsel sorunların çözülmesi konusunda yapılacak çalışmalara ışık tutacak olması açısından oldukça önemlidir. Araştırmada sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, ilçe belediyeleri, sivil toplum örgütleri ile sosyal hizmet sunumlarından yararlanan birey ve ailelerin görüş, düşünce ve önerilerine yer verilmiştir. Ayrıca birey ve ailelerin sosyal hizmet sunumu gerçekleştiren kamu, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri hakkındaki görüş, düşünce ve algılarını, sosyal yardım sisteminin işleyişi, performansı, etkinliği ve yoksulluk kültürünün oluşmasındaki rolüne ilişkin mevcut durumu saptamayı amaçlamıştır. Yoksulluk kültürü ve yoksulluğun toplumsal görünürlüğü teorik ve sahada uygulamalı olarak araştırılmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yaklaşımı tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak her bir çalışma grubu için ayrı ayrı oluşturulmuş Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmış olup, yapılan araştırma tüm katılımcıların gönüllülüğü esas alınarak yürütülmüştür. Bu süreçte 5 sosyal yardımlaşma dayanışma vakfı, 5 ilçe belediyesi, 10 sivil toplum örgütü yetkilisi ve 21 sosyal hizmet sunumundan yararlanan birey ve aileler olmak üzere toplam 41 kişi ile derinlemesine görüşmeler şeklinde yüz yüze ve online olarak gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler MAXQDA 2022 nitel veri programı ile betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiş ve araştırmada üç tema ortaya çıkmıştır. Buna göre araştırmaya katılan ve hizmet sunumu gerçekleştiren örgütlerin, bu hizmetin gerçekleştirilmesinde görev alan yetkililerin ve hizmetten faydalanan birey ve ailelerin görüşlerine yer verilmiştir. Bu doğrultuda ortaya çıkan üç tema; örgütlerin sosyal hizmet sunumlarına ilişkin görüşleri, örgütlerin ve hizmet alan birey ve ailelerin yoksulluk kültürüne ilişkin görüşleri ve yoksulluk kültürünü önlemeye yönelik örgütlerin, birey ve ailelerin önerileri şeklindedir. Araştırmada elde edilen verilerin ışığında, Türkiye'de sosyal hizmet sunumu gerçekleştiren örgütler tarafından yapılan yardımların yoksulluk kültürünün oluşmasına zemin hazırladığı, bunun bir yaşam biçimi haline gelmesinde etkili olduğu, yardım alma ve yardımla yaşama alışkanlığı oluşturduğu ve bunun bir alt kültüre dönüşebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the role of actors providing social services, such as public organizations, local governments (district municipalities), and civil society organizations, in the formation of poverty culture through the delivery of social services. The aim was to analyze the perspectives and opinions of individuals and families facing hardship in order to identify the challenges they encounter with regards to poverty, as well as to determine whether they transform poverty into a subculture that becomes a part of their lives. The conducted research is highly significant in shedding light on the resolution of administrative and functional issues encountered in the process of effectively, efficiently, and qualitatively delivering social services provided by public institutions, local governments (district municipalities), and civil society organizations to individuals and families in need. The research includes the views, thoughts, and suggestions of individuals and families benefiting from social assistance and solidarity foundations, district municipalities, and civil society organizations. Additionally, the research aimed to determine the views, thoughts, and perceptions of individuals and families regarding social service providing public organizations, local governments, and civil society organizations, as well as the functioning, performance, effectiveness of the social assistance system, and the current state of the social assistance system regarding its contribution to the development of poverty culture. The poverty culture and the social visibility of poverty have been explored theoretically and through applied research. The research employed a qualitative research approach, specifically the case study method. A qualitative research method, namely the case study approach, was preferred in this study. A separate Semi-Structured Interview Form was created for each study group as the data collection tool. The research was conducted based on the voluntary participation of the participants face-to-face and online, and in this process, thorough interviews were conducted with a total of 41 individuals, including 5 social solidarity and assistance foundations, 5 district municipalities, 10 civil society organizations representatives, and 21 individuals and families benefiting from social service provision. The interviews were analyzed with the help of MAXQDA 2022 qualitative data analysis software and a descriptive analysis method, that results three themes in the research. Accordingly, the views of participating organizations, officials involved in service delivery, and individuals and families benefiting from the service were included in the research. Three themes emerged in this direction are organizations' views on social service delivery, organizations' and service recipients' views on poverty culture, and recommendations from organizations and individuals/families to prevent poverty culture. Drawing conclusions from the data collected in the research suggests that the assistance provided by organizations involved in social service delivery in Turkey lays the groundwork for the formation of poverty culture, influencing it to become a way of life, fostering a habit of receiving and living through aid, and potentially transforming it into a subculture.